Tachov se v soutěži ´My už odpad třídit umíme´ umístil na třetím místě. Stříbro skončilo páté. Do desítky úspěšných se však neprobojovala žádná obec z Tachovska do tisíce obyvatel. Okresní město má 12508 obyvatel a jeden občan ve městě vytřídí 41,9 kilogramu odpadu. „S umístěním v soutěži jsme spokojeni. Loni jsme byli šestí a pokud budeme takhle pokračovat příští rok už budeme první,“ vyslovil se Ladislav Macák, starosta Tachova. „Úspěchu však nedosáhli radní, ale lidé. Proto bych chtěl všem poděkovat, že separují a za pochopení důležitosti třídění,“ řekl Deníku starosta. V okresním městě se o rozšíření sběrných míst neuvažuje.

„Plánujeme spíš zpevnit povrch na, kterém nádoby stojí,“ uvedla Marie Multušová z odboru investic. Soutěž se konala podruhé a ve spolupráci s Plzeňským krajem hodnotila obce a města i firma Eko-Kom, autorizovaná obalová společnost. Přihlásilo se do ní 53 obcí a městských obvodů do 1000 obyvatel a 37 měst, obcí nebo městských obvodů nad tisíc obyvatel. V prvním kole musely popsat, jaký je u nich systém třídění odpadů, a co radnice dělají pro to, aby obyvatelé správně třídili. „Do druhého kola porota vybrala 25 nejlepších. K nim už porotci přímo jeli a ověřovali si, zda jsou zaslané údaje pravdivé, jestli jsou sběrné nádoby čisté a je čisto i kolem nich a podobně,“ uvedl Marek Sýkora z Regionální rozvojové agentury, která je jedním z pořadatelů akce.

Obce do tisíce obyvatel přisuzují neúspěch nevyhovění některému z požadavků soutěže. „Myslím si, že třídíme dost. Ještě máme trošku problémy s tříděním bílého a barevného skla,“ uvedla Alena Kořínková, starostka Dlouhého Újezda. Tato obec má tři sta čtyřicet čtyři obyvatel o ti od začátku roku do konce října dokázali vyprodukovat tři tuny plastu, dvě tuny papíru a přes tři tuny skla.

Za deset měsíců tedy jeden občan ´vyhodí´ 23,84 kila odpadu. Jen pro srovnání; vítězná obec Štichov na Domažlicku má 76 obyvatel a jeden člověk v obci vytřídí 102,5 kila odpadu. V Dlouhém Újezdě mají v současné době čtyři stanoviště na plasty a jedno místo, kde se třídí sklo a papír. „Do budoucna chceme sběrná místa určitě rozšířit,“ řekla nám starostka Újezda.