Třiadvacátého prosince přineslo devatenáct mužů z Tachova do pivnice Na koupališti svůj bramborový salát. Konala se tam totiž soutěž O nejlepší bramborový salát zhotovený výhradně mužskou rukou. Historie soutěže je bohatá, konal se už třináctý ročník.

„Zrovna nedávno jsme řešili prapůvod této soutěže. Tenkrát se několik chlapů v hospodě hádalo, kdo vaří nejlepší bramborový salát. Vzešla sázka a vytvořili soutěž,“ přiblížil dějiny soutěže pořadatel František Matoušek.

Letos byl však propad v počtu soutěžících. Minulý rok se přihlásilo rekordních dvaatřicet mužů.
„Letos je jich jen devatenáct. Počítali jsme, že bude do pětadvaceti lidí. Ale má to i své výhody. Porota se tolik nepřejí. Minulý rok jsem je litoval,“ řekl s úsměvem Matoušek.

Sedmičlenná porota má nelehký úkol.
„Hodnotíme vzhled, chuť, viskozitu, ale i ingredience. Každý porotce má jiný cit,“ informovala členka poroty Marie Dvořáková.
Saláty se hodnotí na stupnici od jedné do deseti s tím, že desítka je nejlepší.

„Soutěžící s nejvyšším počtem bodů vítězí. Ale víte, co to je sehnat den před Štědrým dnem ženu do poroty? To je nadlidský výkon,“ uvedl František Matoušek s tím, že v porotě je pět žen a dva muži.

„Důraz je kladen na jejich nezávislost. Se soutěžícími nesmí být v žádném příbuzenském a partnerském vztahu. Jen jeden člověk z poroty ví, který salát komu patří. Ten totiž označí vzorky číslicemi. Seznam stále nosí u sebe. Hlasování je anonymní,“ sdělil Matoušek.

Muži ale nemají žádné speciální recepty.
„Vařím klasický salát, tedy brambory, okurky, cibuli a zeleninu. Nevařím pomocí kouzel a nepoužívám žádné fígle. Jde jen o dochucení. Takhle vařím salát už roky a to pro celou rodinu,“ uvedl soutěžící Jan Legeza.

Ani jeho kamarád, Josef Herda, vítěz minulého ročníku nepřipravuje salát jinak.
„Souhlasím s Honzou. Jde o dochucení. Nejlepší salát se dělá od kilogramu brambor nahoru,“ zasmál se Herda.
Kdo ale letos uvařil nejlepší bramborový salát?

„První příčku obsadil Vladimír Nejedlý, druhou s Miroslav Kočí a třetí místo obsadil Jan Volejník,“ uvedl František Matoušek.