„Nedávno jsme sice dělali na domě izolace proti vlhkosti, ale teď máme ve sklepě stejně mokro,“ postěžoval si Michal Polanský z Branky. „Je to podle mne určitě spodní voda. Sníh taje poměrně rychle a bylo ho tu dost, takže bude hodně vláhy i v zemi,“ dodal.

Půl metru sněhu přineslo v Brance komplikace i s dopravou. Komunikace byly podle Polanského sjízdné, ale někdy jen velmi obtížně. „Zrovna před chvílí jsem přijel z Tachova a ten kopec ke mně jsem skoro nevyjel, museli mne tlačit,“ řekl nám v pátek dopoledne.

Tající sníh a tekoucí voda vytvářely ve vyšších polohách na komunikacích vrstvu, která byla nepříjemná pro chodce i motoristy. „Volal jsem to starostovi do Halže a ten hned poslal traktor s radlicí, který cesty v Brance prohrnoval,“ doplnil Michal Polanský.

„Ulice a komunikace musíme neustále prohrnovat i teď, když sníh taje,“ potvrdil starosta Halže František Čurka. „Teď při oblevě je to stejně obtížné jako když padal čerstvý sníh. Naštěstí na to máme vlastní mechanizaci i zaměstnance,“ doplnil s tím, že v Halži a místních částech musejí udržovat dvacet kilometrů místních komunikací.

Obleva vytvořila na silnici u kostela v Halži obrovskou louži, která se rozlévala přes celou silnici. „S tím si zatím nevíme rady, je tam někde kanál, ale zřejmě je vymrzlý a voda proto neodtéká v dostatečném množství,“ vysvětlil starosta s tím, že tato silnice je státní a její údržba je tedy na Správě a údržbě silnic Stříbro.

Množství vody, které tajícím sněhem vzniká, by podle hydrologů nemělo hrozit povodněmi. „Prozatím předpokládám, že by na horním toku Mže neměly být problémy s rozvodněnou řekou a jejími přítoky,“ řekl nám Petr Vicenda z plzeňského dispčinku Povodí Vltavy. „Vodní nádrž Lučina nad Tachovem je dostatečně předvypuštěna, hladina je v současné době zhruba čtyři metry pod letním průměrem,“ dodal.

Sníh podle něj netaje tak rychle, aby zvýšil hladiny vodních toků natolik, že by se mohli lidé obávat povodní. „Alespoň pro nejbližší dny by to mělo platit,“ uvedl.