„Letošní téma zní To nevymyslíš. Literární soutěž je určena začínajícím autorům od patnácti let, mužům i ženám. A soutěží se v kategorii próza a poezie,“ řekla Deníku vedoucí knihovny Lenka Erretová (na snímku) s tím, že svoje práce mohou autoři odevzdávat do konce srpna.

Reneta je už od začátku soutěž s celostátním dosahem. „V devadesátých letech ji pořádalo městské kulturní středisko, pak byla na nějakou dobu přerušena a v roce 2010 ji obnovila knihovna. Dříve soutěžily pouze ženské autorky, ale od obnovení už je pro ženy i pro muže,“ vysvětlila Erretová. Jak dále vedoucí knihovny uvedla, hlásí se stále více autorů, a skutečně z celé republiky. Autorů ze západočeského regionu je méně. „Začátky byly hrozné, to přišlo třeba osm prací. Ale postupně se čísla zvedají, třeba loni bylo v próze zastoupeno 38 prací a v poezii 33. To je velice slušné.“

Zaslané práce hodnotí tříčlenná porota a hodnocení je anonymní. Nejlepší práce se každý rok objevují ve sborníku, který je k dispozici v knihovně k nahlédnutí.

V současné době se v lokalitě určené pro bazén provádí geologický průzkum.
FOTO: Na místě budoucího bazénu ve Stříbře už se vrtá do země

Závěrečné vyhodnocení se v uplynulých letech konalo v říjnu v Týdnu knihoven. Stalo se pravidlem, že ceny nejlepším předávaly skutečné osobnosti. Například Barbara Nesvadbová, Ivanka Devátá, Jan Přeučil, Michal Viewegh a řada dalších. „Vždycky nás chválili, že děláme takovou akci s celostátním dosahem. Teď to komplikuje současná pandemie, a v jaké podobě se vyhlášení výsledků uskuteční, to se zatím předpovědět nedá,“ uvedla vedoucí knihovny.

PŮJČUJE SE NA OBJEDNÁVKU

Knihovna je kvůli koronavirovým opatřením v současné době uzavřena, ale čtenáři si mohou knihy objednat telefonicky nebo mailem. „My je připravíme a lidé si je mohou před vchodem do knihovny vyzvednout, ale jen v době úředních hodin městského úřadu,“ uvedla dále vedoucí knihovny. Knihy ovšem není možné vracet, a to z hygienických důvodů. Čtenáři je mohou vrátit po rozvolnění opatření. Možnost vypůjčit si knihy na objednávku využívá podle Erretové pravidelně 20 až 25 lidí ve dnech, kdy je možné půjčovat.