„Před sestěhováním kanceláří do objektu v Hornické ulici jsme dělali fyzickou inventarizaci nábytku a vybavení. Zjistili jsme, že některé věci už jsou letité, poničené a nevyhovující. Budeme muset částečně dovybavit kanceláře novým zařízením,“ uvedl starosta Ladislav Macák.

„Protože financí není nazbyt a chceme nakoupit sice kvalitně ale také co nejlevněji, chceme se pokusit o historicky první elektronickou aukci,“ doplnil informace tajemník Zdeněk Uhlík.

Ten vysvětlil, co to elektronická aukce vlastně je. „Zveřejnili jsme nabídku na vybavení kanceláří. Obeslali jsme výzvou k soutěži šest dodavatelských firem s tím, že nám pošlou svoji cenovou nabídku. Přihlásí–li se, dostanou přidělené číslo, pod nímž půjdou do aukce. Zpracujeme tabulku, která bude obsahovat počet účastníků a jejich cenové relace – nikoli název firmy. Ve finále pak na počítači budou o zakázku v daném půlhodinovém limitu firmy soutěžit, licitovat mezi sebou. Ta, která dá městu cenově nejvýhodnější nabídku, zvítězí,“ vysvětlil podstatu elektronické aukce tajemník.

Firmy se nebudou moci mezi sebou dohodnout, protože nebudou vědět, s kým soutěží. Město si od elektronické aukce slibuje, že na nákupu ušetří. Tajemník přislíbil, že uspořenou částku zveřejní. Na aukci se byl podívat v Táboře, kde nakupovali výpočetní techniku. „Nabídku, která zněla původně na osmnáct tisíc korun za počítač, dokázali tímto způsobem snížit cenu o podstatné tři tisíce korun,“ uvedl Uhlík. Tachovská radnice věří, že se přihlásí dostatečný počet dodavatelů. Například Cheb musel aukci zrušit, protože se přihlásil pouze jediný.

Na elektronickou aukci má město zapůjčený počítačový program. „Máme ho zatím zadarmo na zkoušku. Pokud se aukce povede, zvážíme, zda si ho pro další aukce zakoupíme,“ doplnil informace tajemník.