„S tachovským gymnáziem spolupracujeme již pár let. Učitelé připravují studenty na tyto zkoušky, jelikož gymnazisté podobné zkoušky potřebují. Někteří studenti již v předešlých letech jezdili zkoušky dělat do Plzně, letos je to poprvé, co se dělají přímo tady na gymnáziu,“ vysvětlila za jazykovou školu Eufrat group Lucie Kočandrlová.

V Tachově studenti skládali zkoušku FCE B2, která je jednou z nejrozšířenějších zkoušek z angličtiny. I přesto se ale se státní maturitou z angličtiny, která studenty již brzy čeká, nedá téměř srovnat. „Maturita z angličtiny je úroveň B1, s tím, že pro dosažení úspěšné zkoušky stačí úroveň A2. Tato zkouška je tedy o jeden celý velký stupeň dál,“ dále řekla Kočandrlová s tím, že díky svým skvělým výsledkům studenti nakonec dosáhli na úroveň C1, která se dá laicky nazvat jako rodilý mluvčí.
Jak se úspěšní studenti v podobě Karla Kočího, Jana Sýkory, Jaroslava Niče, Adama Hemra Thu Thuy Tranové a Kateřiny Moravcové shodli, přestože popisovaný test byl náročnější než samotná maturita, nejspíše se nebude jednat o jednoduchou záležitost.

„Člověk se musí naučit témata. To je podle mého ten největší problém. Vlastně nezáleží na tom, jak moc dobře mluvíte, ale jak dobře jste se to naučili,“ řekl Jan Sýkora.

Certifikát, který studenti tachovského gymnázia obdrželi, rozhodně není dalším papírem do šuplíku. Do budoucna by jim mohl otevřít nejedny dveře. „Vysoké školy tyto certifikáty akceptují a zvýhodňují je. Co se studia v zahraničí týče, je tento certifikát v podstatě podmínkou. I pro ty, kteří nechtějí dále studovat, bude certifikát výhodou. Je spousta zaměstnavatelů, kteří ho zvýhodňují. To, že se studenti na zkoušky takto připravili a především je takhle perfektně zvládli, je opravdu skvělé. Navíc, když se jedná o poměrně malou školu,“ na závěr dodala Kočandrlová.