Dvanáctý ročník Okresní zeměpisné olympiáddy se ve středu uskutečnil v Domě dětí a mládeže Mraveniště v Tachově. Soutěže, jejímž pořadatelem bylo právě Mraveniště, se zúčastnilo téměř padesát žáků základních a studentů středních škol z Tachovska.
„Soutěží první dva z každé školy, které se zúčastnily základního kola,“ informoval Deník garant soutěže a učitel ze Základní školy v Zárečné ulici v Tachově v jedné osobě Vladimír Pintíř.


Zeměpisné klání bylo rozděleno do tří částí. „ V té první se soutěží v práci bez atlasu, kde účastníci ukazují teoretické geografické znalosti,“ nastínil Pintíř.
V druhé části na řadu přišla práce s atlasem. „Ta se týká komplexního zvládnutí tématických map,“ uvedl Vladimír Pintíř.
Ve třetí, praktické části se soutěžilo v oblasti poznávání místní krajiny, kde děti pracovaly s turistickými mapami.


„Cílem této akce je podchytit žáky a studenty, kteří mají o tento předmět zájem a zároveň zjistit úroveň jejich znalostí,“ připomněl garant soutěže.
Že některé otázky nepatřily zrovna mezi ty nejlehčí, prozrazovala bodová stupnice. „Maximálně lze získat 150 bodů. Za výborný jde považovat výsledek, když někdo získá devadesát bodů. Mnohé otázky totiž vyžadují i vysokoškolské znalosti,“ podotkl Vladimír Pintíř. „Aby v této soutěži účastníci uspěli, musí se zeměpisu věnovat i ve svém volném čase,“ zdůraznil učitel.


Zeměpisného klání se zúčastnil také čtrnáctiletý žák deváté B třídy ze Základní školy v Zárečné ulici v Tachově Marek Wager. „Před začátkem jsem byl hodně nervozní, ale dá se říct, že jsem se sem těšil. Příprava byla opravdu důkladná,“ svěřil se nám.
„Jaký očekávám výsledek? To opravdu nevím, je tady hodně silná konkurence,“ dodal.


S výsledky Okresní zeměpisné olympiády, z níž první dva postoupí do krajského kola, které se uskuteční 15. dubna v Plzni, čtenáře seznámíme v zítřejším vydání Tachovského deníku.