VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tachovské muzeum připravuje přednášku o místních ovocných odrůdách

Tachovsko – Mají staré ovocné stromy ještě v dnešní době nějaký význam? Tuto otázku si možná položí ten, kdo se dozvěděl, že v Tachově již po delší dobu existuje genový sad soustřeďující jedince starých, kdysi v naší oblasti pěstovaných ovocných odrůd, které mnohdy byly již zcela zapomenuty.

16.3.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Aleš Jaluška

Přitom již před časem přišlo několik chytrých hlav s názorem, že tyto odrůdy ještě nejsou zcela „odepsané“, a že by bylo užitečné je uchovat do budoucna. Jde o odrůdy, jejichž ovoce alespoň na první pohled není tak atraktivní, jako u mnohých dnešních. Neznamená to však, že by to bylo ovoce naprosto nekvalitní, mnohé tyto odrůdy překvapí, neboť přes nenápadný vzhled mají vysoké chuťové kvality. Ale především jde o odrůdy nenáročné, odolné, dobře přizpůsobené podmínkám naší oblasti. Proto jistě mohou najít své uplatnění.

I v současné době se vysazují nové aleje u silnic a do výsadeb ve volné krajině je chuť přidávat i ovocné stromy. Také mnozí osvícení lesníci dnes vysazují do lesních porostů příměs ovocných stromů. Chybění ovocných stromů v porostech dřevin ve volné krajině totiž způsobuje mizení některých hmyzích skupin, které jsou právě na ně vázány. Jen namátkou uvádím, že například výskyt brouků zlatohlávků je skutečně závislý na přítomnosti ovocných dřevin. Z ptáků jmenujme třeba dudka chocholatého, nebo krutihlava obecného, dnes druhy ohrožené vymizením, kteří v starých ovocných vysokokmenech nacházejí vhodné dutiny k hnízdění. Ale přítomnost ovocných stromů ve výsadbách ve volné krajině především přispívá ke zvýšení biologické rozmanitosti krajiny, tedy oné biodiverzity, kterou dnes považujeme za základní podmínku k stabilizaci naší nešetrnou lidskou činností rozvrácené krajiny. A staré ovocné odrůdy dobře snášející nepřízeň počasí, odolné vůči škůdcům a celkově velmi nenáročné, jsou pro výsadby do volné krajiny ideální.

I v naší oblasti se našli lidé, kteří se rozhodli záchraně starých ovocných stromů věnovat svou pozornost.Byli to vedoucí odboru životního prostředí na Městském úřadě v Tachově Pavel Šrámek a jeho spolupracovník Václav Kadlec. Po léta trpělivě prohledávali všechny zapadlé kouty okresu, vyhledávali staré ovocné stromy, mapovali je, registrovali a nakonec se jim povedlo vytvořit genový sad uchovávající tyto stromy pro budoucnost. To již našli další pomocníky, především v základní organizaci Českého svazu ochránců přírody, jejíž členové odvedli na vytváření genového sadu pořádný kus práce. A přispělo i město Tachov, na jehož pozemku byl sad vytvořen. Dnes již sad existuje, ale práce se záchranou a rehabilitací starých odrůd zdaleka nekončí.

Proto jsme se v Muzeu Českého lesa rozhodli věnovat jeden večer k tomu, aby Pavel Šrámek mohl veřejnosti a zájemcům celou akci důkladně vysvětlit, případně zodpovědět všechny dotazy. A tak ve čtvrtek 22. března od 17 hodin mohou zájemci slyšet podrobný výklad o tomto tématu a případně se dozvědět i odpovědi na své dotazy.

Pavel Řepa

Autor: Redakce

16.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby se samozřejmě nevyhnuly ani vesnicím. Již od začátku se voliči k urnám dostavili také v obcích Horní Kozolupy a Slavice.

I v komunistické baště vyhrálo Babišovo ANO

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

V uličkách Tachova vyhrál Tomáš Jaša

Tachov – Více než 150 běžců v několika věkových kategoriích přilákal tradiční říjnový Večerní běh Tachovem.

Ve Stříbře šla volit i maminka před porodem, v komisi byla žena s trikolorou

Stříbro - Volební okrsek číslo šest ve Stříbře je v budově Základní školy v Gagarinově ulici.

Výlov Regentu začal

Stovky milovníků rybích pochoutek se zúčastnily prvního oficiálního dne výlovu rybníku Regent, který je největším rybníkem na území Tachovska.

Čeští a bavorští policisté se radili o migraci, pronásledování i drog

Tachov – Ke společné diskusní poradě zasedli v Tachově na zámku policisté z tachovského okresu a příhraničních regionů Bavorska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení