„Zavítal jsem k Bezděkovskému rybníku. V poslední době zde bylo možné zastihnout kromě stovek kachen divokých i početné hejno čírek obecných a také ke dvěma desítkám hvízdáků euroasijských. Běžně tu pobývají labutě velké. Na tahu se tu vyskytují i vzácnější druhy kachen a také různí bahňáci," popsal Deníku situaci František Eidelpes s tím, že: „Tentokrát se mi zatajil dech, na hladině vznešeně plavaly labutě zpěvné! Dosud jsem ji v životě viděl jen jednou v Polsku, a to ještě z velké dálky. A tady byly hned čtyři. Ze severských hnízdišť k nám zalétají jen vzácně. Podle dostupných údajů je toto jejich první letošní výskyt v Plzeňském kraji."

Podle tachovského ornitologa byla loni pozorována koncem zimy v Plzni na Boleveckém rybníku. Od labutě velké se liší hlavně klínovitým tvarem a žlutým zbarvením zobáku a také krásným zvonivým hlasem. Navíc se v jejich společenství držela jinak osamocená husa velká, která zřejmě nestačila odlétnout se svými.

„Aby těch hezkých zážitků z přírody nebylo málo, kousek za rybníkem jsem zastihl v krásném idylickém souladu volavky bílé a straky spolu se srnkami," dodal ke svému zážitku z přírody.

V těch místech vzácnou návštěvu spatřil ten samý den také ornitolog Karel Machač. „Kolega je vyfotografoval na soustavě rybníků u obce Tisová na Tachovsku, jde o vzácnou návštěvu ze severu. Jedná se o velice plaché ptáky, kteří k nám občas přiletí zimovat," doplnil k věci plzeňský ochránce zvířat Karel Makoň.