Veletrhy Go a Regiontour přivezly na jih Moravy ta nejlepší turistická lákadla nejen z Česka. A právě západ Čech pravidelně zastupuje expozice Plzeňského kraje, kde Tachovsko nesmí chybět. Je totiž letitým a pravidelným účastníkem. S čím na mezinárodní veletrh turistických možností v regionech Regiontour přijelo?

„Na veletrh jsme vezli množství propagačních materiálů. A to nejen z Tachova, ale vlastně tak zastupujeme celé Tachovsko, konkrétně například Borsko, Plánsko, Stříbrsko, Konstantinolázeňsko a další," uvedla pro Deník ředitelka tachovského městského kulturního střediska Božena Vaňková. „Jde o velice důležitou věc. Krom jiného i vidíme, jak se propagují jiní, jak to dělají," dodala.

Leden mají spojený s návštěvou veletrhu cestovního ruchu v Brně, kam jezdí už deset let. „Posledních pět let máme společnou expozici s Plzeňským krajem," podotkl Pavel Voltr z MKS Tachov a doplnil, že se spolu s Tachovem v Brně prezentovaly také Domažlice, Klenčí, Rokycany, Klatovy a také rodinné pivovary jako Chodovar nebo Belveder.

„Jde také o množství návštěvníků, kteří výstavu navštíví. Loni jich bylo přes třicet tisíc. Letos ale ubylo takových těch velikých expozic, které mělo třeba hlavní město Praha," popsal Voltr.

Důležitost účasti na veletrhu vidí nejen v propagaci našeho regionu. „Také tam vidíme kolegy odjinud a zjišťujeme, že mají stejné problémy i radosti jako my. Například při vydávání propagačních letáků." Do Tachova si tak přivezli mapy, letáky a další materiály z jiných koutů Česka. Hledají tak inspiraci a získávají nové poznatky.

„Jako pro průvodce je pro mne nejdůležitější, že se na veletrhu návštěvníci dozví o Tachovsku a zjistí, že tady máme jízdárnu, středověké hradby či nové muzeum," dále řekl průvodce Voltr.

Brněnský veletrh je podle něj i místem osobních setkání. „Navštívili nás i chlapi, kteří na Tachovsku byli kdysi na vojně a po mnoha letech si vybaví, kde sloužili a nostalgicky na tu dobu a ta místa zavzpomínají," dodal.

Veletrh cestovního ruchu v Brně se konal minulý týden od čtvrtka do neděle a jedná se o největší prezentaci průmyslu cestovního ruchu s akcentem na regiony ve střední Evropě.

Vedle tuzemských cestovních kanceláří a agentur se jej účastní poskytovatelé služeb cestovního ruchu v oblíbených zahraničních destinacích a zahraniční turistické centrály.

Ve srovnání s minulým ročníkem podle organizátorů výrazně vzrostl počet vystavujících firem, kterých se představilo 985 z 22 zemí. Jejich nabídku si během čtyř dnů prohlédlo 30 tisíc návštěvníků. Zahraniční návštěvníci přijeli ze sedmi zemí, především ze Slovenska, Chorvatska, Polska a Rakouska. V Press centru se akreditovalo 308 novinářů, mezi nimi 15 zahraničních z Maďarska, Ruska a Slovenska.