Kromě známých objektů, jako je třeba jízdárna, zámky, hrady a podobně, sem patří třeba i boží muka, smírčí kříže, nebo venkovské usedlosti. Řádově se jedná o desítky objektů a jejich částí.

Jsou památkové objekty, o nichž víme, ale je také řada těch, které míjíme, aniž bychom tušili, že na seznamu jsou. „Za zmínku v tomto případě určitě stojí třeba unikátní a kompletně zrekonstruovaná fara v Brodu nad Tichou. Nebo podobně citlivě opravená sýpka v Olešné," uvedla Deníku Lenka Líbalová z odboru školství a památkové péče tachovské radnice.

V seznamu zařazené venkovské usedlosti zase nabízejí nenápadné hospodářské části, které patří mezi chráněné památky. Jsou to například špýchary, seníky či holubníky – několik je jich k vidění třeba v Horní Jadruži.

Unikátem je podle Líbalové třeba také obec Stráž se třemi kostely. „Málokterá obec na Tachovsku má na svém území tři kostely. Svědčí to o jejím významu v minulosti," uvedla pracovnice odboru.

Strana 2 úterního vydání Tachovského deníku přináší přehled památkových objektů, které by mohly návštěvníky zaujmout.

Ale třeba podle tachovského barda Rudolfa Tomšů je spousta dalších možností, na které by pozval. „Na krásnou přírodu a klid v ní. Na možnost bloudit sedm hodin v lese s košíkem hub, nepotkat živou duši a neslyšet jediné auto, což jsem osobně zažil," uvedl Tomšů.

Libor Marek z Přimdy zase upozorňuje na chátrající zámek Velké Dvorce, kde vznikly první filmové ateliéry na území rakouské monarchie. „Zámek v Boru je zase ukázkou rozmachu rodu Švamberků. Hrad Gutštejn byl zvolen za nejromantičtější zříceninu v celém Plzeňském kraji a pod ním tekoucí potok Hadovka ukrývá račí krasavce," uvedl Marek.