„Zkouším najít místo třeba řidiče dodávky,“ říká muž, který vystudoval dvě vysoké školy technického směru. „Jezdit s dodávkou by mi v mém věku docela vyhovovalo,“ dodává, ale je poněkud skeptický. Firmy hledají spíše řidiče kamionů a nákladních automobilů.

Evžen Nikitin je rodilý Rus. V Rusku také vystudoval obě vysoké školy. V Česku žije sedmnáct let, má i české občanství. Většinou se živil prací s kameny – byl kameníkem a kamenosochařem. Ale najít práci v tomto oboru je čím dál těžší. „Zvláště v posledních dvou letech,“ uvedl.

Úřad práce v Tachově evidoval ke středečnímu dopoledni 3495 uchazečů o zaměstnání. To je o stovky více, než ve stejném období předchozíhjo roku. Za první únorové dny připsali úředníci do evidence 65 nových uchazečů v Tachově a 80 na pracovišti Úřadu práce ve Stříbře.

„Ve Stříbře jsme evidovali nejvíce lidí z firmy Agilis Milíkov, která vlastně zanikla,“ sdělil nám ředitel Úřadu práce Tachov Jaroslav Stehlík. Ze společnosti, která v provozovně v Milíkově vyráběla autodíly z technické pryže a plastu, zaevidoval Úřad práce přes dvacet nových nezaměstnaných.

Někteří z nich by ale nemuseli zůstat bez zaměstnání dlouho, výroba by měla být v areálu obnovena. Na místě má podle informací, které jsme se dozvěděli ve Stříbře, začít působit jiná firma. Zatím ale není stanoveno kdy.

K dalším firmám, které na Stříbrsku propouštely více lidí, patří dvě tamní stavební firmy. „Tam je to ale v lednu a v únoru pravidelné. Jedná se o stavební firmy, které v zimních měsících propouštějí kvůli sezonním pracím. Na jaře pak zpravidla přibírají zaměstnance zpět,“ vysvětlil ředitel pracovního úřadu.

Obecně jsou leden a únor podle něj vždycky nejproblematič­tějšími měsíci. O to více se tento fakt projevuje teď, v době krize. Situace by se měla zlepšit s příchodem jara. „Ze zkušenosti vím, že začátkem jara přibývají pracovní místa. Myslím, že tomu bude tak i letos, i když počet uchazečů o zaměstnání je daleko vyšší než před rokem,“ dodal Stehlík s tím, že počet volných pracovních míst je v současné době kolem dvou set.

Těžko v současné době shánějí práci také příslušníci vietnamské komunity na Tachovsku. Řada z nich v posledních měsících vyměnila prodej na tržnicích za místo v továrnách.

„Hodně našich krajanů je také v evidenci Úřadu práce v Tachově. Snažíme se jim pomáhat a hledáme pro ně možnost uplatnění v podnicích na Tachovsku,“ řekl nám předseda tachovské pobočky Svazu Vietnamců v Čechách Hoang Van Than.