VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tachovsko, středa: pustý kraj

Tachovsko – Ve Staré Knížecí Huti skončila jedenáctá etapa mého putování po směru hodinových ručiček podél hranic tachovského okresu.

26.8.2011
SDÍLEJ:

VZPOMÍNKA NA MINULOST. Areál bývalé roty Stoupa dnes připomíná doby, kdy státní hranici obepínala železná opona. Tady se naštěstí buduje jen skanzen.Foto: DENÍK/Jiří Kohout

Ve Staré Knížecí Huti začíná tedy etapa dvanáctá, ovšem nikoliv s týdenní přestávkou. Na trasu se vydávám vzápětí po skončení předchozí části, stihnu tedy dvě etapy za jeden den.

Protože už mám za sebou přes dvanáct kilometrů a před sebou dalších asi patnáct, dávám si malou pauzu v bývalé rotě Stoupa, pár set metrů za Hutí.

V areálu roty zrovna správce seká traktůrkem trávu. Cedule nabízí občerstvení a ubytování. Objednávám si tedy jedno chlazené pivo a ptám se, jak pokračuje budování skanzenu Pohraniční stráže, který chce současný majitel roty vybudovat. Od obsluhy se dozvídám, že pomalu a postupně. Sám vidím zrekonstruovanou „opičí“ dráhu, strážní pohraničnickou věž… Zatím areál slouží jako občerstvovací stanice se zázemím pro pěší a cyklistické výlety do pohraničního pásma.

Pokračuji po silničce do bývalé obce Stoupa. Na vesnici upomíná upravené posezení s křížkem a informačními cedulemi. Zajímavá je kamenná deska stolu, ve které je vyrytý plánek obce, jak vypadala v době, kdy ještě existovala. Ale vlivem povětrnostních podmínek přestává být pomalu, ale jistě, plánek čitelný.

Fotím si průzračně čistý Celní potok a cesta pokračuje v poklidu pustou přírodou ke Zlatému Potoku. Zde se protíná několik turistických a cykloturistických tras, je tu několik rozcestníků, ale já jdu dále po červené trase. Někde v oblasti označené na mapě Ve Spáleném se najednou červená značka ze stromů ztrácí a já scházím z cesty. To zjišťuji někdy po dvou, třech stech metrech. Nechce se mi vracet a hledat červenou někde na stromě.

Podle mapy vím, jakým směrem bych měl přibližně jít. Pokračuji tedy vzhůru lesem, jehož část je poznamenána (a terén ztížen) nedávnou těžbou, navíc je půda promáčená. Pod nohama to čvachtá, přelézám popadané větve a části stromů, místy se bořím na pár centimetrů do mokřiska. Ale dávám si pozor, abych nešlápl, kam se nemá.

Po několika minutách náročného stoupání pustinou konečně přicházím na rovnější a pohodlnější místo. Zastavuji, abych se napil a vidím před sebou nějakou cestu. Jsem někde pod Tetřevím vrchem a po několika desítkách metrů se konečně opět napojuji na červenou.

Teď už cesta pokračuje klidně a celkem pohodlně. Fotím si ruiny bývalé roty Němeček a potkávám skupinku cyklistů. První lidé po mém odchodu ze Staré Knížecí Huti.

Další život je cítit v osadě Němeček, kde stojí u jednoho objektu několik automobilů, podle značek zřejmě rekreanti. V lese jsou vidět houbaři. Mimochodem, kdybych nešel na výpravu seriálu Pěšky okolo Tachovska, ale na houby, přinesl bych domů určitě plný košík.

Další rozcestí je v bývalé Pavolvě Huti. Pokračuji po červené značce, zpevněná cesta vede pěknou krajinou a částečně těsně podél hranic. Na německé straně právě na poli seká kombajn obilí. S kombajnérem na sebe máváme, zdravím se také s traktoristou, který právě ke kombajnu přijíždí.

Rozhlížím se ještě jednou po krajině těsně u hranic a vydávám se k Pavlově Studenci. Cesta tady je místy docela zarostlá. Kromě červené turistické trasy tudy vede i cyklotrasa číslo 2170, ale na kole by se mi tudy nechtělo, protože bych se musel neustále vyhýbat větvím a keřům. Pěšky se to dá jít.

Konečně vidím silnici z Branky na Bärnau a rozcestník. Tady moje dnešní etapa končí, příště mne čeká poslední úsek mého putování. Od rozcestníku u Pavlova Studence bych se měl vrátit podél hranic na hraniční přechod u Broumova, kde jsem v červnu svoje putování začal.

Autor: Jiří Kohout

26.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
FARMÁŘSKÉ TRHY NABÍDLY vánoční sortiment. Zájem byl především o stromky a cukroví.
4

Tachovské farmářské trhy se nesly ve znamení Vánoc

Vánoční písně zněly v Chodové Plané
12

FOTO: Vánoční písně zněly v Chodové Plané

Formanova zdravice po 50 letech a heroinoví Makedonci: nejlepší videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 16. až 17. prosince 2017.

Vánoční besídku pořádali ve stáji mezi koňmi

Kladruby – Zazpívat, zarecitovat a strávit pěknou předvánoční chvíli se svými čtyřnohými přáteli přišli děti a koňáci, kteří pravidelně navštěvují Pony farmu v Kladrubech Pozorce.

Meteorologové varují: Řidiči a chodci, pozor na náledí!

Západní Čechy - Meteorologové varují před tvorbou náledí během noci na pondělí.

Stezka do Plané už svítí

Planá, Chodová Planá – Po několika letech úsilí začalo svítit veřejné osvětlení na cyklistické stezce spojující město Planá s městysem Chodová Planá.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT