Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tachovsko - téma spisovatele Johannese Urzidila

Nové Sedliště – Ohnivé prázdniny – Die flammende Ferien. To je jedna z povídek Johannese Urzidila, která se odehrává v Novém Sedlišti.

16.8.2011
SDÍLEJ:

Johannes Urzidil. Foto: Reprofoto: František Kovářík

Johannes Urzidil se narodil v Praze roku 1896. Urzidilův otec Josef byl synem váženého učitele na školách od Michalových Hor přes Šipín po Bor a babička Barbara byla dcerou bezdružického lékaře a porodníka Wenzla Hainla, ten pocházel z Vysočan u Boru. Není divu, že Urzdil měl velmi úzký vztah k našemu kraji.

Johannes Urzidil studoval germanistiku a bohemistiku a dějiny umění na německé univerzitě v Praze. Byl literárně činný a literární život v Praze se odehrával v kavárnách, pro pražské expresionisty německého jazyka to byla legendární kavárna Arco. Tam bylo možné potkat Kafku, Werfela, Broda a řadu dalších. Více než deset let pracoval Urzidil na německém vyslanectví v Praze. Ovšem po roce 1933 byl nucen práci ukončit, jeho matka byla totiž Židovka a v roce 1922 se oženil s dcerou pražského rabína Thierbergera. Po 15. březnu 1939 se ocitli manželé v přímém ohrožení, podařilo se jim však ještě v červnu emigrovat přes Itálii do Anglie a v roce 1941 byli již ve Spojených státech. Začátky nebyly pro oba exulanty lehké. Do Československa se Urzidil již nevrátil, jen od padesátých let podnikal turné po Evropě, kdy se mu dostala řada poct a ocenění. Na jedné cestě 2. listopadu 1970 umírá v Římě.

Ve Spojených státech vzpomíná Urzidil na léta prožitá v Praze, na šumavské pobyty ve Zvonkové i na kraj svého otce a prarodičů. Povídky mají řadu autobiografických rysů, jsou neobyčejně čtivé, neboť dotváří děj, jehož základem je skutečnost. Ostatně spisovatel má na to právo, má právo na „Dichtung und Warheit“ – básnění a pravdu, vždyť to je právě umění.

V povídce Zítra jedu domů (Morgens fahr´ ich heim) se ocitáme na zámku Kopec u Prostiboře. Mladý Urzidil přijel na svatbu svého o 16 let staršího bratrance Josefa Antona Haana. Ten si bral Katrin Gröbnerovou, která byla dcerou nájemce zámku Kopec. Dokonce je znám i datum svatby 12. září 1908. Josef Anton Haan byl učitelem na obecné škole v Novém Sedlišti, kde působil od roku 1907 do roku 1931, kdy odešel do důchodu a žil pak v Hoštce.

Urzidilovy pobyty u bratrance v Novém Sedlišti našly odraz třeba v povídce Pamětihodnosti Pozorky (Denkwürdigkeiten von Gibtacht). Název nás sice odkazuje na Pozorku u Kladrub, děj se však váže k Novému Sedlišti. Spisovatel Pozorku znal, provdala se tam jeho teta, matka bratrance Josefa.

Zcela jistě se v Novém Sedlišti ocitáme v povídce Flammende Ferien (Ohnivé prázdniny), kde prožíval prázdniny malý Johannes po ukonční národní školy. Povídka začíná: „Můj bratranec Josef byl učitel na obecné škole ve vsi Nové Sedliště. Měla 500 obyvatel a ležela na úpatí Brambergu (= rozuměj: Přimdy), asi hodinu cesty od Starého Sedliště.“ O bratranci Josefovi říkalo, že je „všeuměl“, vedle učitelování byl také truhlář, soustružník, hrnčíř, tkadlec, hráč na housle, citeru a flétnu a byl i zručným mechanikem, který sestrojil perpetum mobile, prozatím sice nedokonalé, ale stále je zlepšoval. Není divu, že si vysloužil přezdívku „Der Tausendsasa“ – (v dialektu: tisíc věcí).

Těžiště děje nám poodhaluje tajemství místního zámku, setkání s tajemnou zámeckou paní. Jednoho dne při hře s míčem u zámecké zdi míč zaletěl do zámecké zahrady. Chlapec přelezl zeď a ocitl se v neudržované zámecké zahradě. Zde se ocitl tváři v tvář zámecké paní, nebyla stará, snad jen třiceti či čtyřicetiletá, staře však vypadala. Přísně se zeptala, co v zahradě hledá. Po odpovědi, že hledá míč, mu pomohla hledat. Po marném hledání zavedla hocha do zámku. Tam vyhledala mezi mnoha věcmi z jejího mládí tenisák a dala jej chlapci.

Pak vstoupili do sálu, kde stál klavír, a požádala chlapce, aby usedl. Sama si sedla ke křídlu a hrála. Těžko říci, zda to bylo dílo nějakého skladatele nebo její vlastní fantazie, v každém případě hra zapůsobila, chlapec byl hrou okouzlen. Zámecká paní i hra zanechala hluboký dojem. Pak hocha požádala, aby přišel i zítra ve stejnou dobu. Při třetí návštěvě byla její hra podivně tísnivá a hoch měl dojem, jako by byl na poušti. Žena ho nyní požádala, aby již nechodil.

Následující den se chlapec doslechl, že zámecká paní – zámecká Liesel – přijíždí každoročně na tři dny. V noci přijede, nikdy nevychází a třetí den v noci opět odjíždí. Kdysi hrála na klavír; měla před svatbou, když její ženich při honu utrpěl těžký úraz a zemřel. Od té doby prý na klavír nikdy nehrála. Byla tu a dnes v noci odjela.

O pár dní se místní dozvěděli, že zámek má nového majitele a zařízení zámku bude vydraženo. Bratranec Josef za pár zlatých získal křídlo Bösendorf, které našlo prozatím místo v bratrancově dílně. Po dražbě se vesničané i lidé ze širokého okolí sešli v hospodě U Pfannerera. Místní podkovář v řeči pohanil zámeckou paní, což se chlapce hluboce dotklo, zatmělo se mu před očima a vychrstl sklenici piva podkováři do tváře. Pak upadl do bezvědomí a incident byl podnětem k hospodské rvačce. Když se hoch probral, slyšel, že hoří bratrancova dílna. Po úsilí se podařilo zachránit dům, dílna však i s křídlem Bösendorf a vzácnými houslemi shořela.

Vyšetřování příčiny požáru nevedlo k ničemu. Chlapce se také nikdo neptal. Snad by mohl vyprávět o ničivé jiskře, která vyskočila z jeho duše na staré křídlo, a tím se uzavřel osud. Také prázdniny skončily. Jak to opravdu bylo? Kdož ví?

František Kovářík

16.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V prostorách Hornického skanzenu se uskutečnilo hasičské cvičení.
31

FOTOGALERIE: Hasiči se museli potýkat se stísněným prostorem, ale i únikem plynu

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

FOTO: Zpívánky představily dalšího zajímavého Tachovana

Tachov – Zajímavým hostem pravidelného komorního pořadu Zpívánky se tentokrát stal Slavomír Štrobl z Tachova.

Exemplární trest pro plzeňského bombaře

Plzeň – „Dobrý den, já potřebuju oznámit, že v Plzni na krajským soudě vybouchne v jedenáct hodin bomba, na shledanou.“ To je věta, kterou před dvěma lety vyslovil Štěpán Paleček (39), a za kterou si odsedí čtyři roky za mřížemi.

FOTOGALERIE: Arboristé ošetřili památné stromy na Tachovsku

Tachovsko – Několik desítek památných stromů je rozeseto po krajině Tachovska. Většinou se jedná o velmi staré stromy, které mají pro krajinu velký význam.

Zelená Hora je jako spící Růženka, řekl prezident v Nepomuku

Plzeň - I poslední den návštěvy prezaidenta Miloše Zemana v Plzeňském kraji jste mohli sledovat v on-line reportáži Deníku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení