Monika měla dvě přání. Zasadit v Egyptě strom a dort ke svým 47. narozeninám si sníst společně s pracovnicemi tachovského Domácího hospicu Západ. Ani jednoho se nedožila, ale rodiče obě přání splnili po její smrti.

Miroslav Nový ze Stříbra nedávno oslavil 101. narozeniny, těší se dobrému zdraví, má spoustu přátel a stále dobrou náladu. A po mnoho let dodržuje svůj každodenní rituál.

Ještě na počátku letošního roku byl osmiletý Tomáš, který žije s rodiči a sestřičkou v Přimdě na Tachovsku, běžným prvňáčkem, který si domů občas přinesl modřinu, čas od času se mu spustila krev z nosu a večer byl po celém dni trochu unavený. Dnes se Tomík potýká se závažnou nemocí, která ho ohrožuje na životě.

Příběh se smutným koncem se začal psát roku 1963. Novopečený sportovní pilot Georg Nusser z bavorského městečka Geiselhöring odstartoval ke svému prvnímu samostatnému letu. Netušil, že jeho první let bude také posledním a že tragicky zahyne nad západním územím Československa, když ho sestřelí stíhací letoun MIG19S. Na místě tragické události u Nového Sedliště se na den přesně po šedesáti letech setkali i jeho dva synové.

Osmiletý yorkšírek Tedík se zaběhl manželům Frýblovým z Tachova o silvestrovské noci. Svého chlupáče sice dostali zpět, ale vážně zraněného zřejmě poté, co ho srazilo auto. A smutné na tom je i to, že lidé z ulice, kde se našel, o zraněném pejskovi věděli už na silvestra, policii zavolali ale až na Nový rok.

Slzy štěstí tekly Rodice Račákové z Milířů na Tachovsku, když viděla volební výsledky, podle nichž se novým českým prezidentem stal Petr Pavel. Právě v jejich obci žil tři roky, než se s rodiči odstěhoval. A není jedinou, kdo je tu na generála pyšný.

Pejsek Míša v Černošíně na Tachovsku byl krutě týrán. Uvázaný na skobě u zdi, neměl ani pelíšek. Řetěz měl zarostlý do krku, karabinku zacvaklou skrz kůži, aby neutekl. Byl bez pití, žrádlo bylo plesnivé.

Psal se rok 1973 a třináctého prosince ve čtvrt na čtyři ráno na ubytovně Plastimatu v Tachově zřejmě všichni spali. Stačila malá jiskra a následný výbuch plynu na místě usmrtil 48 lidí. Další dva zemřeli v nemocnici.

Smutnou dohru měly květnové motokrosové závody ve Stříbře. Na následky těžkého zranění po pádu při skoku přes silnici zemřel ve věku nedožitých 46 let motokrosař Daniel Mísař.

Poprvé v historii se podařilo ornitologům na Tachovsku zaznamenat úspěšné zahnízdění vzácného motáka lužního, který vyvedl mladé.