Celkem třiadvacet jmen s domovskou příslušností do tachovského okresu najdeme na kandidátních listinách pro blížící se volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Více lidí z Tachovska o přízeň voličů neusiluje.

Největší podíl kandidátů z Tachovska má Suverenita, kde figuruje hned pět jmen, z nichž nejvýše je Martin Figura jako trojka této kandidátky. Trojkou je rovněž Pavel Vaněk u KDU-ČSL, Dvojkou jsou Václav Votava (ČSSD) a Jan Volný (ANO 2011).

Jediný politický lídr na kandidátkách v Plzeňském kraji je Svatava Štěrbová z Kladrub, která stojí v čele kandidátky Strany zelených. „Pro mě post volebního lídra jsou především povinnosti, které je třeba plnit ve volném čase," řekla Deníku s tím, že absolvuje různé předvolební akce, debaty. „Obrací se na mě více lidí, novinářů."

Štěrbová je poprvé na pozici lídra pro parlamentní volby, ovšem není to její první zkušenost na takovém místě. Volebním lídrem Zelených byla už při krajských volbách.

„Šance si nedávám velké. Vzhledem k velikosti kraje si nedovedu odhadnout, jestli budu zvolena. Ale beru to také jako pomoc ostatním kandidátům za naši stranu," vyjádřila se.

Doma nachází pro svoji politickou angažovanost rozporuplné reakce. „Je to tak napůl. Protože už jsem ve Straně zelených dlouho, mají doma pochopení a drží mi palce, ale na druhé straně nejsou příliš nadšení z toho, kolik času mi toto postavení zabírá," řekla Deníku s úsměvem.

Zkušeným kandidátem je také Josef Švarcbek z Plané. Ten je pětkou na listině KSČM. „Na svoje předchozí kandidatury vzpomínám rád a v dobrém. Chci pracovat pro lidi z našeho regionu, a tak se k tomu také stavím," okomentoval Deníku.

Kandidáti z tachovského okresu:

KDU-ČSL: 3 Pavel Vaněk, Konstantinovy Lázně, 11 Václav Vokatý, Tachov

Strana zelených: 1 Svatava Štěrbová, Kladruby, 6 Eva Gažáková, Černošín

ČSSD: 2 Václav Votava, Stříbro, 12. Jaroslav Klíma, Tachov, 16 Jiří Draxal, Tachov

KSČM: 5 Josef Švarcbek, Planá

ODS: 9 Věra Rubáková, Tachov

Koruna Česká: 19 Stanislav Smolík, Stříbro

Suverenita: 3 Martin Figura, Tachov, 10 Jaroslava Hendrichová, Bor, 14 Soňa Polenová, Tachov, 16 Božena Babíková, Planá, 17 Anna Ficková, Stříbro

DSSS: 8 Tomáš Levinský, Hošťka

Strana soukromníků ČR: 14 Jan Hohl, Tachov

Česká pirátská strana: 6 Evžen Bouřa, Vrhaveč, 17 Karel Rada, Kšice

TOP09: 17 Miroslav Pelán, Planá, 20 Petr Myslivec, Bor

ANO 2011: 2 Jan Volný, Chodová Planá, 9 Jiří Dufka, Chodský Újezd

(číslo před jménem znamená postavení na kandidátce)