Že ženy mají o komunální politiku v tachovském okrese zájem, svědčí i podíl místostarostek. Těch je rovněž osmnáct. A protože někde mají dva místostarosty, ze 107 lidí ve vedeních obcí a měst je 36 žen, tedy plná třetina.

Ve většině obcí starostky z předchozího volebního období svůj mandát a post starostky obhájily. V jiných obcích jsou starostky nové. V několika dokonce vystřídaly své mužské předchůdce – například v Halži, kde Jana Kiššová nahradila Františka Čurku, či v Přimdě, kde se po Miloslavu Kuntovi postavila do čela města Marie Šperková. Podobně tomu bylo v Lesné, kde starosta odstoupil v průběhu volebního období a po volbách jej nyní nahradila Jitka Uhlíková, někdejší ředitelka tamní základní školy. „Jít do komunální politiky jsem se rozhodla proto, abych mohla pro obec něco udělat. Po dlouhých letech ve funkci ředitelky školy jsem chtěla udělat také něco pro ostatní, pro obec," komentovala Deníku nová starostka Lesné.

Vstup do komunální politiky pro ni nebyl úplnou neznámou. Jako ředitelka školy s děním v obci do styku přicházela pravidelně. „Ale už za ty první dny ve funkci člověk pozná, že práce ve vedení obce je něco jiného. Pro mne je to ale především výzva," dodala Uhlíková.

Zatímco starostka Lesné je ve funkci pár dní, Svatavu Štěrbovou v Kladrubech je možné označit za zkušenou starostku.

Dokončení ze strany 1
Volební období, které začíná, je jejím třetím ve funkci. „Za rozhodnutím jít do komunální politiky byla touha podílet se na veřejných věcech," odůvodnila Štěrbová svoje rozhodnutí pro kariéru političky.
„Říká se, že komunální politika je pro ženu, která se chce této činnosti věnovat, nejvhodnější. Že muži stejně ženy mezi sebe do velké politiky moc rádi nepouštějí," okomentovala starostka Kladrub s úsměvem.
Její očekávání práce ve vedení města naplnila. „Mohu se podílet na veřejných věcech a o to mi v první řadě šlo. Ale je to práce velmi náročná, podle mého názoru je starosta se všemi svými povinnostmi a činností na radnici a pro obec osoba mnohem více vytížená, než jsou třeba poslanci v parlamentu," uvedla Deníku Štěrbová.

V kterých obcích a městech na Tachovsku „vládnou" ženy starostky (obce řazeny abecedně):
Ctiboř (Jarmila Žemličková), Halže (Jana Kiššová), Hošťka (Hana Sojková), Kladruby (Svatava Štěrbová), Lesná (Jitka Uhlíková), Lestkov (Renata Šilingová), Milíře (Zlata Tejmlová), Obora (Helena Jurková), Olbramov (Miroslava Válová), Planá (Martina Němečková), Prostiboř (Jana Zmeškalová), Přimda (Marie Šperková), Staré Sedliště (Jitka Valíčková), Staré Sedlo (Jana Svobodová), Studánka (Irena Zapletalová), Tisová (Kateřina Šroubová), Vranov (Miloslava Svobodová), Záchlumí (Šárka Trávníčková).

Které obce a města na Tachovsku mají místostarostky (opět abecedně):
Benešovice (Věra Charvátová), Bor (Jana Šperková), Ctiboř (Ivana Comová a Gabriela Macková), Černošín (Dagmar Varousová), Erpužice (Alena Masopustová), Halže (Jitka Aitnerová), Horní Kozolupy (Lucie Kešnerová), Chodová Planá (Zdeňka Štěchová), Kostelec (Dagmar Smolíková), Kšice (Jitka Křelovcová), Milíře (Miluše Gonová), Olbramov (Jaroslava Chaloupková), Ošelín (Marcela Staňková), Stráž (Jitka Ježková), Tachov (Jana Hrčková), Tisová (Marie Čadková), Zadní Chodov (Zdenka Mazancová). Funkce místostarosty zatím nebyla obsazena v Záchlumí a Částkově.

Mezi celkovým počtem zastupitelů měst a obcí tachovského okresu už ale podíl žen není tak vysoký, jako v nejvyšších funkcích. V 51 obcích a městech Tachovska působí celkem 471 zastupitelů. Z toho je 330 mužů a 141 žen. To odpovídá 29,93 procenta.