Ztráty a nálezy


Tachovský dětský sbor začal své koncertní putování 29. června ve 22 hodin. „Autobus nás odvezl do Prahy na letiště Václava Havla s předstihem, abychom v noci neburcovali rodiče. K letu máme být připraveni tři hodiny před startem, jenže čekání na odlet se stále protahovalo. Naštěstí jsme přesně v šest hodin odstartovali," popisuje úvod zájezdu sbormistr.
Mezipřistání ve Frankfurtu probíhalo podle zpráv sboru idylicky. Do dalšího letu bylo času dost. Idylka ale skončila, když jedna z členek sboru, Anetka, oznámila, že ztratila taštičku s pasem a letenkami. „Nastalo šílené pobíhání v trojúhelníku informace – ztráty a nálezy – letištní policie. Vypadalo to bledě, takže už byla vyjednána Anetčina cesta zpět do Prahy, kde by si ji rodiče vyzvedli. Za hodnou chvíli nám ale ze ztrát a nálezů volali, že někdo odevzdal ztracené doklady. Kámen spadlý ze srdce byl těžký asi tunu."
Úvodní nepříjemnosti ale ještě nekončily. „Aby to hříšnici nebylo líto, vypadl Jarouškovi pas na jezdícím chodníku. Naštěstí mu ho vrátil pán, který jel za ním," popsali dále členové sboru. Josef Brabenec pak rozhodl, že každý zpěvák bude mít na dalším zahraničním zájezdu svou chůvu a osobního strážce.


Vítá vás západní Kanada


Konečně jsou odbaveni a v pondělí startují z Frankfurtu do Vancouveru, přílet ve 14:15 hodin tamního času.
„Cesta do Powell River je dosti složitá. Šedesát kilometrů jízda autobusem, pak nalodění na trajekt, opět po silnici a na další trajekt. Po dojetí nás školní autobus dopravil ve 22:30 konečně na místo festivalu. Všichni vypadají jako po tuhém boji. Naši hostitelé byli bezvadně připraveni, rozdělení do rodin proběhlo rychle a srdečně," informoval Brabenec.
V úterý dopoledne děti vyspávají a ve 13 hodin mají zkoušku a večer oficiální zahájení festivalu.
Sbor soutěží v kategorii komorní sbory a má další dva koncerty. Je jasno a horko. Pacifik se v zálivu tváří mírumilovně, nad ním jsou zasněžené hory – prostě balada.
„Všichni jsme v pořádku, jen Markétu tlačí levá bota. Powell River je město obklopené krásnou přírodou a domy severského typu. Už se těšíme na prohlídku," vzkazují tachovští zpěváčci.


Je zahájeno


Středa 2. července byla nabitá programem. „Ráno soutěž komorních sborů, soutěžilo jich šest. Pak chvíle volna, děti šly většinou na nedalekou pláž. Od 13 hodin zkouška společného pásma písní pro závěrečný koncert. V 15 hodin jedeme na dvojkoncert s kanadským sborem. Vystoupení pro nás ojedinělé, protože pódium je postavené na přístavním molu, vítr nám bral vlasy, ale zpívali jsme s nadšením bezvadnému publiku," stručně nastínil zážitky zahajovacího dne sbormistr.
Po koncertu rychle „domů", kanadští hostitelé dopravují členy tachovského sboru vždy osobními auty.
Od 20 hodin absolvoval sbor festivalový trojkoncert, ve kterém kromě českého zástupce účinkovaly sbory z Kanady a Ruska. V Max Cameron Theatre bylo vyprodáno.
„Dětem se vystoupení povedlo, publikum aplaudovalo vestoje. Teď už rychle na kutě, protože ve čtvrtek ráno nás čeká další soutěž. Všichni jsme v pořádku. Bůh s námi," uzavřel Brabenec první zprávy z Kanady.