Hned devět koťat přibylo v krátké době v tachovském útulku U Šmudliny. Pět několik desítek gramů vážících chlupatých kuliček našli pracovníci jedné továrny v krabici v kamionu, kam je možná odložila sama kočičí máma, ale dost možná taky člověk, který o ně nestál. Další čtyři, jejichž zdravotní stav není dobrý, jsou z Tisové na Tachovsku.

„Pozdě v noci nám psala slečna, že jim v kamionu v bedně přijela koťata,“ popisuje běžnou praxi z chodu útulku provozovatelka Gabriela Jägerová. Přestože to není z Tachova zrovna za humny, útulkáři se pro ně ještě o půlnoci vypravili do Rokycan. Čekalo na ně pět koťat, z nichž každé kotě vážilo v tu dobu kolem šedesáti gramů. „Koťata jsou v dočasné péči doma u naší kolegyně Lenky Dombrovské, která se o ně svědomitě stará a díky ní už mají během několika dní o několik desítek gramů více,“ říká s povděkem Gabriela. A není to péče snadná. „Koťata se musí pravidelně vážit a krmit každé dvě až tři hodiny. Je to velmi, velmi náročné,“ zdůrazňuje provozovatelka útulku.

Podstatně hůř jsou na tom další čtyři z Tisové. „Dostali jsme informaci o zbědovaných koťatech, tak pro ně kolegové z útulku také dojeli,“ uvedla Jägerová. Všechna mají záněty v očích a jsou značně zubožená. Jedno z nich dokonce musí v tomto týdnu podstoupit operaci očí. Vzhledem ke stavu kotěte a jeho váze se bude jednat o riskantní zákrok, který je však nutný, protože kotě značně trpí.

„Kdyby byli lidé zodpovědní, byla by zdravá jejich matka a tohle všechno se nejspíš vůbec nemuselo stát. Zdravá kočka neporodí takto nemocná mláďata. Proto chci opět apelovat na všechny majitele koček, aby pokud nedokážou svoji kočku zabezpečit, aby ji raději nechali vykastrovat. Ušetří tím spoustu trápení dalších nevinných tvorů,“ vzkazuje veřejnosti Gabriela Jägerová.

O možnosti adopce koťátek bude útulek informovat veřejnost na svých webových stránkách a také na svém profilu na facebooku.