„My chceme pomáhat adresně, tady u nás, občanům z Tachova. Aby nemuseli pro rady nikam složitě cestovat. Stačí zajít na kontaktní místo, které se nachází v budově městského úřadu. Zdejší odborné poradkyně pomohou a poradí s vyplněním žádosti o podporu a předají další potřebné informace,“ říká iniciátorka projektu, místostarostka Vendula Machová.

Jaro je tady, děti se loučily se zimou a Moranou, odplavala ve Mži
PODÍVEJTE SE: Jaro je tady, děti se loučily se zimou a Moranou, odplavala ve Mži

Oběd zdarma - třídní učitelé v tachovských základních školách na základě vzneseného požadavku vytipovali žáky, kteří se v jídelnách nestravují, a následně rodiče těchto dětí obdrželi od města nabídku na proplácení obědů. Tu zatím využily dvě desítky rodin. „V současné době běží hrazení obědů formou sponzorského daru od společnosti BHS CORRUGATED Fertigungs, Montage, Service, s. r. o., které patří náš obrovský dík,“ říká Machová. Do projektu se zapojily všechny tachovské základní školy, do budoucna se počítá i se zapojením mateřských škol. Zájemci mohou k přihlášení využít on-line dotazník na webu města, případně se domluvit na zřízeném kontaktním místě.

Příprava projektu trvala několik měsíců, kdy Machová jednala s odbory a nestátními organizacemi, aby získala potřebné informace pro spuštění pomoci. Obědy zdarma pomoc nekončí. Tachovský záchranný kruh může poskytnout také potravinovou a materiální pomoc na místě, případně pomoc zprostředkovat. I v tomto případě je nutno situaci řešit na kontaktním místě se sociální pracovnicí.

K pokácení stromů došlo před tím, že rozhodnutí o jejich vyjmutí z ochrany památné aleje nabylo právní moci.
Pokácení dvou lip v chráněné Alfrédovské aleji u Kostelce čeká na rozřešení

Způsob, jak vyřešit zapeklitou finanční situaci, s níž si nevědí rady, mohou najít občané právě díky spuštěnému projektu. Cílem je pomocí poradenství nastínit rodinám a osobám, které kvůli své finanční situaci nezvládají platit své závazky, jak s problémem naložit. „Tato služba funguje zároveň jako prevence, která často může zabránit tomu, aby se domácnosti ocitly v dluhové pasti,“ vysvětluje místostarostka Vendula Machová závěrem. Dluhové poradenství je poskytováno ve spolupráci s poradnou Člověka v tísni.