„Strojírenský podnik Franz Eder, který se prodal ve výběrovém řízení, bude dále vyrábět. Práce pro jeho 200 zaměstnanců tak s velkou pravděpodobností zůstane zachována," uvedla v tiskové zprávě mediální zástupkyně Jana Bryndová. Novým vlastníkem se stala strojírenská společnost Karla, která ve čtvrtek tento podnik převzala. „Cena se pohybovala řádově v desítkách milionů korun. Výběrové řízení realizovala realitní společnost Naxos, která předloni úspěšně prodala Metaz Týnec nad Sázavou a několik dalších podniků," uvedla dále mediální zástupkyně realitní společnosti.

Výběrového řízení se podle ní zúčastnila pětice zájemců především ze strojírenského oboru. „Byli to potenciální investoři jak z Česka, tak i ze zahraničí," upřesnil manažer Naxosu Jan Rozum, který měl prodej na starosti.

Leopold Klein, majitel obchodně výrobní společnosti Karla, plánuje další investice do vybavení podniku Franz Eder, aby dále rozšířil možnosti výroby a udržel kvalitu produkce na nejvyšší úrovni. „Franz Eder má předpoklady pro své úspěšné začlenění do aktivit naší společnosti. Dojde tak k oživení podniku, který je po technické stránce na velice vyspělé úrovni," vyjádřil se Klein.

Firma Franz Eder stojí na pozemcích o rozloze více než 48 tisíc metrů čtverečních a dosud se zabýval výrobou ramen a dalších částí bagrů, jeřábů a rámů pro stroje. Disponuje v Česku výjimečnou výrobní technologií. Obráběcí centra umožňují opracovat těžké komponenty až do délky 27 metrů. A je zde možné zhotovit díly až do hmotnosti 32 tun.

„Podnik se nacházel v konkurzu, jehož příčinou byl útlum stavebních prací v Německu i v celé Evropě v posledních letech. Hlavní náplní výroby podniku totiž byly především komponenty pro stavební stroje," doplnila Bryndová.

Deník zaslal novému majiteli, jednateli společnosti Karla, několik otázek k budoucnosti firmy. Jakmile obdržíme odpovědi, budeme se záležitosti firmy dále věnovat.