Historie amatérského filmu sahá v Tachově až na počátek sedmdesátých let minulého století. S jakými potížemi se setkávali první amatérští filmaři, a jakou techniku používali? Co je přimělo vzít kameru do ruky a začít filmovat? Dnešním dnem začíná v tištěné Tachovské jiskře a zde na webu Tachovského deníku seriál na téma: Amatérský film na Tachovsku. Po několik týdnů budeme společně nahlížet do zákulisí tvorby krátkometrážních filmů. Přineseme našim čtenářům nejen to, jak takový film vzniká, ale také za jakých okolností byl autorem tvořen. Postupně budeme uveřejňovat zajímavá videa od prvních záběrů až po současnou tvorbu. Průvodcem nám je František Soukup z Tachova.

Tachovští amatérští filmaři. 70 léta

Své povídání začnu jako pohádku. Byl jednou jeden podnik, v tom podniku jedna dílna a v té dílně byla BSP (Brigáda socialistické práce) a v té brigádě v roce 1973 založili amatérský filmový kroužek. I když to nyní opravdu vypadá jako pohádka, tak to byla skutečnost. Podnik se jmenoval Technický rozvoj a patřil pod Státní statky Tachov.

Jako hlavní cíl kroužku jsme si dali: Promítat pro zaměstnance odborné a zábavné filmy a natáčet filmy ze života dílny a závodu. V šatně jsme si vybudovali malinký kinosál a na starém zapůjčeném projektoru OP16 jsme promítli po pracovní době velké množství dokumentárních filmů. O rok později byl náš závod vyhodnocen jako nejlepší Závodní klub ROH v propagaci a promítání dokumentárních filmů v celém Československu. Možná, že nám odpromítané filmy trochu přišly do krve a tak jsme se pustili do natáčení vlastních filmů. Natáčeli jsme na formát Super 8mm. Hodně práce nám dalo sehnat kamery, projektory a filmový materiál. Vše bylo příšerně drahé a natočený filmový materiál se musel posílat na vyvolání do Německa. Natáčeli jsme filmy hrané, dokumentární, potápěčské a také animované. V počtu úspěchů na domácích a i zahraničních filmových soutěžích jsme patřili mezi nejlepší amatérské filmové kluby v republice.

V roce 1990, kdy skončila éra klasického filmu a nastoupilo video, tak jsme přestali natáčet. Do té doby jsme natočili přes 80 filmů. Jeden z prvních úspěšných filmů byl o činnosti naší brigády a jmenoval se „Dvě části jednoho hesla“. Film vyhrál v roce 1977 celostátní soutěž dokumentárních filmů v Benátkách nad Jizerou a později byl promítnut i v Československé televizi. V tomto filmu se nám podařilo ukázat zajímavou mimopracovní i pracovní činnost kolektivu brigády. Celý kolektiv tehdejší dílny na tuto činnost rád vzpomíná a nedá na BSP dopustit. Jako mistr tehdejší dílny se domnívám, že nás tehdy práce bavila a že jsme chodili do práce rádi. Do nynějška mi zůstala v hlavě slova tehdejšího ředitele Bohumila Loskota: „Chlapci , vy jste předběhli dobu“. (František Soukup)