Na výroční schůzi, konané začátkem měsíce, zhodnotili členové klubu svojí činnost za uplynulé období. A mají se čím pochlubit. „V loňském roce v krajském kole Plzeňského a Karlovarského kraje v soutěži neprofesionální filmové tvorby tachovští filmaři za své filmy získali dvě třetí místa,“ uvedl František Soukup z klubu tachovských filmařů.

Na celostátní soutěži dokumentárních filmů BFA v Benátkách nad Jizerou získal film Kamenosochaři na Zlaté cestě cenu Barrandovského studia.

Pro tachovské občany uspořádali amatérští filmaři v Městském kulturním středisku Tachov sedm představení s názvem Natáčíme. Tam se svými filmy představili jednotliví členové klubu. „Čtyři představení se vzpomínkovými filmy z Husitských oslav byly uspořádány v domovech důchodců v Tachově a pětkrát se filmy promítaly v různých obcích, pokračoval ve výčtu Soukup s tím, že představení pro zájemce o tvorbu tachovských filmařů by mohli udělat více, ale nemají na projekci filmů vlastní dataprojektor.

Chystají dokument o natáčení pohádky

Letos plánují pokračovat každý měsíc v pořadech Natáčíme. „Máme už roztočeno dalších pět nových filmů. Podařilo se nám také najít několik starých filmů natočených v roce devatenáct set šedesát pět v Tachově na šestnáctimili­metrový film. Ty se podařilo překopírovat do digitálního formátu a nyní se pracuje na komentáři k nim,“ poukázal na plány filmařů.

V roce 2000 režisér Zdeněk Troška natáčel na Tachovsku pohádku Z pekla štěstí 2. „O tom, jak to v ´pekelném kostele´ u sv. Jana filmaři i s našimi herci natáčeli, až nyní dokončujeme film, který bude promítnut na devátém setkání Natáčíme, v březnu,“ pokračoval Soukup.

Na slavnostní uvedení filmu Z pekla štěstí 2 v kině Mže v lednu 2001 přijela šestnáctičlenná filmová delegace vedená Zdeňkem Troškou včetně Karla Gotta, představitele Lucifera. Tehdejší setkání tachovští filmaři natočili na analogovou kameru. „Teprve nyní se to podařilo dát také na digital. Film je už hotový a má název Světová premiéra filmu Z pekla štěstí 2,“ doplnil amatérský filmař.

V kině Mže v Tachově se 2. dubna opět uskuteční krajské kolo soutěže neprofesionální filmové tvorby Plzeňského a Karlovarského kraje. Uzávěrka soutěže je 18. března. „Pokud by někdo potřeboval pomoci s natočeným filmem, členové klubu rádi pomohou. Stačí se obrátit na paní Alenu Mautnerovou z městského kulturního střediska,“ podotkl Soukup.

Natáčíme posedmé

Právě v pondělí, a to už posedmé, se mohou zájemci setkat s filmy tachovských amatérských filmařů. Zábavný pořad, ve kterém diváci zhlédnou díla Jana Práška, začíná v pondělí 14. února v 18.30 hodin v sále tachovského kulturního střediska.