Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sedmihoří bývalo pevností Tachovska

Tachovsko - Oblast Sedmihoří je téměř neosídlená

16.11.2008
SDÍLEJ:

Takto vypadají v současnosti městské hradby v dolní části Paneneské ulice v Tachově. Ještě letos se můžeme těšit na jejich opravu. Pohled na ně pak snad bude veselejšíFoto: DENÍK/Václav Šimek

O tom, že některá místa byla využívána k obraně panství či země prakticky od pravěku a to bez ohledu na územní členění v dnešním slova smyslu svědčí také oblast tzv. Sedmihoří, rozhkládající se na hranicích Horšovskotýnska a Tachovska. V dobách minulých řada vsí či tvrzí ležící již za hranicemi bývalých okresů ovšem připadala tu kladrubskému klášteru či purkrabím z Přimdy a dějiny oněch míst se tedy značnou měrou prolínají. Zajímavým symbolem z tohoto hlediska může být i neobvyklý zdobený kámen ležící při cestě z Miřkova do Darmyšle, jenž jako pomyslná čára dělí Sedmihoří na horšovskotýnskou a tachovskou část. Nejmarkantnějším znakem na kameni jsou dvě symbolicky se k sobě blížící lidské ruce, prozrazující neklamné gesto uvítání, což potvrzuje i německý nápis vytesaný těsně pod zmíněným symbolem: Willkommen.

Tedy: Vítejte. Není divu, že kámen nese název U Ručiček. Mezi řadou vyrytých jmen a letopočtů můžeme vysledovat, kdo to k ručičkám vyrážel na výlety v rozmezí od první půle devatenáctého do počátků dvacátého století, pomineme-li nejsoučasnější pokusy o vlastní zvěčnění. Nejstarší nalezený letopočet vytesaný poblíž symbolu s ručičkami pod křížkem mezi iniciálami T a K odkazuje k roku 1766. Odmyslíme-li si mladší zápisy výletníků hledajících romantické kouzlo sedmihorské přírody, může být kámen pozůstatkem práce některého z kameníků, jenž balvany rozeseté po okolních lesích využívali pro své potřeby a některé stopy jejich působení zde nalézáme dodnes.

Samotná Darmyšl, ležící prakticky v sousedství jiného sídla, hradu Prostiboře, je připomínána jako stará ves s historií sahající k počátkům 12. století, a v různých etapách historie obce zde existovaly i odpovídající panská sídla.

Sedmihoří ovšem bylo využíváno již v pravěku k těžbě cínové rudy potřebného pro výrobu bronzových náčiní. Nalézala se tu opevněná hradiště, například na vršcích Velký a Malý Chlum. Záhadné útvary obklopené nízkými kruhovými valy vytvořenými člověkem nalézající se nad Hašovem, tzv. ringvaly, či záznamy ve starých mapách vymezující i dosud nenalezené objekty poblíž Mezholez, odkazují ke starobylému kultovnímu využívání prostoru v době bronzové obyvateli jak dnešního Horšovskotýnska, tak Tachovska.

Díky těmto nálezům také můžeme narazit na hypotézy o „sedmihořském českém Stonehenge“. Skutečnost mírně kontrastující s faktem, že dnes je tato nádherná přírodní oblast oproti dávné minulosti prakticky neosídlena. Poblíž Kotěchovských rybníků zas ležela středověká ves Chotějovice, vypálená v první polovině 15. století. Pátráme-li ovšem po opevněních z dané doby, zajímavým příkladem může být vrch Rozsocha, který budí nadšení archeologů kvůli nalezeným střepům mladohradištní keramiky z prostoru někdejšího halštatského hradiště. K překvapení historiků ovšem rozsedlina na vrcholu tohoto kopce sloužila strážní pozorovatelna a to nejen v pravěku, ale také ještě v 17. století.

Sečteme-li uvedená fakta, vyjde nám, že prostor Sedmihoří sloužil svým reliéfem jako přirozené opevněné sídliště, zdroj surovin i možná svatyně především našim pravěkým předkům, nicméně určité funkce jako surovinový zdroj či obranný bod si dokázal udržet poměrně hluboko do novověku. I proto stojí za to procházet touto přírodní lokalitou napříč umělými hranicemi někdejších okresů a přitom poznávat současně s oddáváním se snění o zajímavé minulosti.

(David Růžička)


16.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Plánské studentky Kristýna Országová a Karina Svobodová na soutěži v čepování piva.

Studentky z Plané soutěžily v čepování piva

Dominik Kubalík

Škodovka prohrála, přesto je první

ZMĚNA: Výlov Regentu začíná až v pátek

Chodová Planá - Rybářství rozhodlo o změně, výlov Regentu začne až v pátek, pokačovat se bude v sobotu.

Okresní derby mezi Planou a Borem vyhráli hosté, Planá je poslední

Tachovsko – Fotbalisté první krajské soutěže, 1.B třídy, mají za sebou další zápasy. Ty přinesly zajímavé duely a padaly pěkné branky.

Hejtman Bernard: Prezidenta přijmu, ale servilní nebudu

Plzeň - Čtyři prezidentské návštěvy stály hejtmanství už 1,3 milionu korun. 

Uzavírka Bělojarské ulice bude pouze částečná

Tachov – Už včera začala částečná uzavírka jedné z velmi frekventovaných ulic v Tachově, a to Bělojarské ulice, která je hlavní dopravní tepnou na sídliště Východ.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení