Právě Mezibranskou, která tvoří západní vjezd na náměstí, začala první etapa rekonstrukce. Náklady se zde pohybují kolem 2,3 milionu korun. Podél komunikace vznikne nový mimoúrovňový chodník. Podloubí, které je nyní určeno pro pěší, bude na přání majitele přilehlých budov uzavřeno. Na silnici se vrátí kostky, které byly nyní pod živičným povrchem. „Památkáři by na asfalt nekývli a já i další zastupitelé si myslíme, že na náměstí ani nepatří. V současné době se dodělává projekt, aby kostky byly od Mezibranské až k poště, kde už jsou," uvedla starostka Plané Martina Němečková.

Radnice plánuje celkovou rekonstrukci povrchu náměstí, kde vozovka připomínala místy tankodrom, rozdělit minimálně na dvě etapy. Tu první, týkající se západní části, chtějí ukončit do konce srpna. Podle starostky záleží také na počasí. „Záměrem města je letos v pracích pokračovat až za morový sloup, aby další rok bylo možné dodělat zbytek. Pokaždé chceme co nejméně omezovat dopravu," přiblížila Němečková.

Travnaté ostrůvky v severní části zmizí a podél budov s obchody se plánuje chodník, na který nebudou smět vjíždět vozy zásobování.

„Půjde také o mimoúrovňový chodník a před ním budou stání pro zásobování a parkovaní pro obyvatele domů. Současný stav není příliš šťastný, zásobování vjíždí na chodník a nikdo vlastně neví, kdo je tam jakoby pánem," poukázala dále starostka. Tuto etapu město odhaduje na zhruba deset milionů korun.

Náměstí dostane novou podobu. Druhou stránkou věci je ale to, jak to vnímají živnostníci, kteří provozují svoji činnost a podnikají právě na náměstí.

„Jsem moc ráda, že se náměstí opravuje. Bude to tu vypadat hezky. Celkově tyto opravy můžou živnostníky zrujnovat. Lehko se o zákazníky přijde, když si zvyknou chodit jinam, je těžší je získat zpět. Co bude dál se dozvíme na schůzi, která se bude konat v pondělí," líčí dojmy z oprav Jana Vodičková z květinářství.

Někteří živnostníci si na rekonstrukci části před budovou, kde podnikají ještě počkají, dopad to má na ně již dnes. „Opravy se nás zatím netýkají. Je to skvělé, že se náměstí opraví, ale načasované je to opravdu hrozně. Mohlo se začít kopat už v březnu. Celý rok čekáme na turisty, ale ty do rozkopaného náměstí nedostaneme. Postavili nás zkrátka před hotovou věc," sdělil Deníku majitel restaurace Miloš Staněk.

Někteří živnostníci pociťují ztráty už teď a bojí se nejhoršího. „Vůbec se mi to nelíbí. Nejvíce lidí na ubytování tu máme od května do srpna. Nelíbí se mi ani to, že je rekonstrukce plánovaná na etapy. Hlavně v sezóně a v době teras. Také nám oznámili, že nám vykopou reklamu, za kterou platíme několik tisíc ročně. Nelíbí se mi ani placené parkoviště. Lidé si dají u nás kávu za třicet korun, lákám sem turisty na ubytování a oni ještě musí platit za parkování. Celkově si myslím, že rekonstrukcí náměstí a tímhle vším město úplně, ale úplně zabili. Bude to město duchů," vypráví majitel penzionu Jan Konopa.

Gabriela Jägerová