„Je pondělí 26. července, poslední den v Shaoxingu. Po snídani jedeme zase celým městem do haly, ve které jsou všechny soutěžící sbory. Vlajky, skandování, vzájemné focení a už začalo vyhodnocení,“ napsal Brabenec. „Každý sbor vyslal na jeviště sbormistra a zástupce sboru. Zároveň promítali umístění na obrovské obrazovce. Náš sbor obsadil v obou kategoriích stříbro. V obou případech nám zlato uniklo o jednu desetinu bodu, ale radost jsme měli stejně převelikou,“ pokračoval sbormistr.
„Dobře naladěni jedeme nakoupit potraviny. Zpátky na internát, rychle převléct do trik a modrých sukní. Dětem to moc slušelo. Následovalo focení do oficiálních tiskovin festivalu, maily do novin a chvíle odpočinku. V 15.30 jedeme zpátky do haly na závěrečný gala program. Na jevišti předali festivalovou vlajku starostovi Cincinnati, kde bude olympiáda v roce 2012. Milé setkání s bývalým primátorem Cvikova, který nás vyhledal podle našeho usilovného mávání českou vlajkou. Je nyní poradcem Interkultur, agentury, která má celou olympiádu na starosti. Pan primátor mluví solidně česky, bylo to milé setkání. Zásobujeme děti vodou a po náročném dni rychle zabalit kufry. Zdálo se nám, že v Markétině pokoji vybuchla puma, protože všechno bylo poházené po posteli a podlaze. Jak všichni narvali věci do kufru je záhada. Skončil poslední den v Shaoxingu, byl to pěkný festival,“ napsal Brabenec.
„Ráno nás čeká nový autobus s průvodcem Chinatours, Petrem. Všechny obrovité kufry nacpeme pod autobus a vyrážíme na město Hangzhou. Stavíme u Západního jezera. Procházka kolem hráze, obrovské vodní plochy. Na jezeře je plno výletních lodiček, je horko jako vždycky. Další zastávka je u buddhistického kláštera Lingyin. Mniši v něm konají pouze služby pro turisty, jinak klášter slouží jako muzeum. Kdysi prý v něm sloužilo až 3 tisíce mnichů. Klášter byl v minulých dynastiích několikrát zničen. Naposled při Velké kulturní revoluci. Obnova proběhla v 90. letech. Dnes je klášter poutním místem turistů. Davy lidí, hluk, vonné tyčinky po celých hrstech. Děti zaujala zejména zlatá socha Buddhy, vysoká 22 metrů a Síň pěti set buddhistických světců – arhatů,“ dodal sbormistr.
„Odtud jedeme do KFC na jídlo, pak velmi solidní dálnicí do města Suzhou, vzdáleného asi 250 km. Krajina je protkána velkým množstvím sloupů elektrického napětí. Suzhou má 7 milionů obyvatel, v okolí je voda a zeleň. Je to město zahrad, Benátky východu. Na místo jsme dorazili večer. Ubytování je v pokojích po dvou. Pokoje bezvadně vybavené. Hurá, mají zde evropské záchody. Po vybalení se jdeme projít na hlavní třídu. Obchody jsou otevřené i po dvacáté hodině, tak nakoupíme tekutiny. Stále musíme dávat pozor na elektromopedy, které se neslyšně ženou i po chodnících. Nikdo není nemocný, jsme v dobré náladě a pozdravujeme Tachov,“ dodal Branec.