„Štáb točil hlavně ve Světcích, protože jeden díl je věnován právě této osadě. Ale ne přímo jízdárně, která je asi největší dominantou Světců, ale v ruinách kostela a zámku,“ vysvětlil Pavel Voltr z tachovského infocentra.

Moderátorem a autorem pořadu Mizející místa domova je známý rozhlasový pracovník Ondřej Vaculík. Jeho cyklus by měl vyprávět o zajímavých místech spjatých s historií, která ovšem mizí před našimi zraky, ať už vlivem povětrnostních podmínek, či jinou příčinou.

„Díl o Světcích se natáčel částečně v Muzeu Českého lesa v Tachově. V ruinách pavlánského klášterního kostela ve Světcích dokonce ožila i legenda o čtrnácti světýlkách, tedy čtrnácti svatých pomocnících v nouzi, podle níž dostala osada Světce svůj název,“ doplnil Voltr.

V pořadu se objeví také jízdárna, natáčelo se i z výškové plošiny, takže diváci uvidí jízdárnu i ruiny barokního kláštera a nikdy nedostavěného windischgrätzského zámku ze zajímavých dosud nevídaných záběrů. „Tvůrci pořadu se vyjádřili, že ruiny působí z pohledu z plošiny velmi impozantně a podobných lokalit nenajdeme v Česku mnoho,“ doplnil pracovník tachovského infocentra.

Pořad Mizející místa domova se objeví v České televizi v červenci na programu ČT 2. Přesné datum vysílání dílu o Světcích zatím není známo.