Počasí zemědělcům zatím vyhovuje, ale pouze do konce listopadu. „Teplé počasí nám zatím vyhovuje, ale měl by přijít i mráz. Takovéto počasí by mohlo být do konce listopadu nebo do prvních dní v prosinci, pak by mohli přijít postupně mrazy,“ uvedl Miroslav Bečvář, ředitel Agročasu Částkov. „Půda musí vymrznout, aby uhynuli škůdci,“ odůvodnil nám Bečvář. Stále ale bojují s nízkými výkupními cenami za suroviny. „Je to katastrofální stav. Výkupní ceny nám nepokryjí ani náklady na výrobu,“ informoval nás Bečvář.

Ani v jiných zemědělských družstvech není situace jiná. „Počasí nám teď přeje, ale potřebovali bychom, aby mrazy přišly postupně a ne najednou,“ řekl Vladislav Moravec, předseda představenstva zemědělského družstva Vlčák Černošín. „Jinak je ale situace špatná, výkupní ceny jsou zoufalé. Museli jsme snížit stav krav a výkupní cena za obilí byla ještě před měsícem a půl na úrovni roku 1989,“ nastínil špatnou situaci zemědělců Moravec a dodal, že od vstupu ČR do Evropské unie bude poprvé české zemědělství vykazovat ztrátu.

Teplé počasí vyhovuje i Ekočasu Částkov. S výkupními cenami už spokojeni nejsou. „Samosřejmě s počasím jsme spokojeni. Ale jinak jsme na tom špatně po všech stránkách. Výkupní ceny nám nepokryjí ani náklady a bez dotací bychom nemohli existovat,“ řekl nám Petr Dubovecký, jednatel Ekočasu.