Mírná zima a teplé suché jaro komplikuje život zahrádkářům i zemědělcům. Rozmary počasí ohrožují kvalitu i kvantitu úrody. Kvůli teplému počasí bude letos i více škůdců. „Pokud nemá zahrádkář v blízkosti zahrady vodní zdroj, je odkázaný na to, co si přinese a na déšť,“ říká Vojtěch Bartoš, předseda tachovských zahrádkářů. „Na jaře je riziko, že se suchem sazeničky neuchytí a budou mít malé plody,“ uvedl. Předpokládají, že bude více škůdců. „Letos byla mírná zima, proto se připravujeme na větší výskyt cizopasníků,“ dodává.
V těchto dnech vyrážejí zahradníci do boje se slimáky. Ani vos letos neubude. „Plžů je už docela dost. Každý pěstitel má proti nim svojí metodu. Já používám granulky, které lze zakoupit normálně v obchodě,“ radí předseda. Na plže prý platí i nádoba s pivem. Postačí obyčejné lahvové. Solení Bartoš nedoporučuje, zbytečně se okyseluje půda. Sadaře z Újezdu pod Přimdou nejvíc trápí ranní mrazíky. „Voda schází, to určitě. Prozatím to není až tak hrozné. Stromy jsou teprve v květu,“ říká agronom Martin Kaufner. Kvůli dešti ale nehrozí napadení houbami. „Největší problémy jsme teď měli s ranními mrazíky. Podle prvních hrubých odhadů nám pomrzlo třicet procent květů,“ uvedl Kaufner.
Za čtrnáct dní budou znát přesná čísla. Mají strach, že se počty vyšplhají až k padesáti procentům. Změna v počasí by přesto už úrodu nezachránila. „Bohužel došlo k nevratným změnám při pěstování obilovin a řepky hlavně ve výnosnosti klasů a šešulky u řepky,“ říká Marek Fronk, agronom z Ošelína. „Podle mého názoru můžeme počítat i s třicetiprocentní ztrátou,“ dodal Fronk. Škůdců prý tolik nebude. „Nejvíce se objevuje houbovité onemocnění plodin, a to především kvůli teplé zimě,“ upřesnil Fronk. Zamezit škodám už se nedá. „I když zaprší, nepomůže nám to. Škody jsou už trvalé. Maximálně můžeme předejít větším ztrátám. Navíc rostliny, které se sázejí teď na jaře, špatně klíčí,“ dodal závěrem Fronk. Ani na pastvinách není situace jiná. Tráva nemá potřebnou vláhu.