„Smysl spolupráce obou našich sdružení spočívá především v poznávání starých řemesel. Proto jsme uspořádali tesařský víkend, a ze stejného důvodu pořádáme kamenosochařské a kovářské víkendy,“ vysvětlil za tachovské sdružení Terra Tachovia Roman Soukup.
„Teď se v klášterní zahradě učíme, jak se připravovala stěna roubené chalupy,“ dodal s tím, že společný česko bavorský projekt je financován pomocí Evropské unie z Evropského fondu pro regionální rozvoj.
Hlavním učitelem tesařských postupů byl o víkendu v Tachově vyučený tesař, umělecký kovář a restaurátor Bohuslav Ježdík. „Ukázkou tesařské práce se snažíme lidem přiblížit, že naši předkové dokázali s jednoduchými nástroji vyrobit pěkné věci. Že byli šikovní,“ vysvětlil Ježdík jeden z cílů tesařského víkendu.
Bohuslav Ježdík se vyučil tesařem a později k tomu přidal kovařinu a restaurátorství. „Zkušenosti s historickými řemesly ale sbírám po celý život. Nejvíce jsem takové tradiční postupy, které vidíme třeba v klášterní zahradě, zúročil při trampování, kdy jsme stavěli různé sruby,“ řekl nám.
Kdo o víkendu do zahrady tachovského muzea přišel, mohl si vyzkoušet práci s nástroji, které byly v průměru sedmdesát let staré a zrestaurované právě v kovárně Bohuslava Ježdíka. „A řadu z nich našel při svých cestách v lesích tachovský František Soukup detektorem na kov,“ dodal tesař.