Téměř třista padesát radnic v České republice vyvěsilo loni desátého března tibetskou vlajku. Letos tuto akci podpoří na Tachovsku také Planá. „Tibet byl v minulosti zatlačen Čínou do situace, ve které nechtěl být a my se domníváme, že je vhodné alespoň symbolicky Tibet podpořit,“ uvedl starosta Plané Karel Vrzala. „Vlajku vyvěšujeme už řadu let. Zastupitelstvo se tak rozhodlo pro tuto formu podpory,“ dodal první muž radnice.

V Lestkově se objevila tibetská vlajka na okně rodinného domu. „Dal ji tam jeden mladík, co přes týden pracuje v Plzni a do Lestkova jezdí o víkendu za rodiči,“ vysvětlil zdejší občan Jiří Kořínek. „Na internetu se prodlužuje seznam měst, kde budou vyvěšeny vlajky. Ale zapomíná se i na lidi na vesnicích. Také zde se najdou takoví, co vlajku vyvěsí. Není třeba populismus, stačí jen pocit sounáležitosti,“ dodal rodák z Lestkova.

Město Stříbro se k akci Vlajka pro Tibet nepřipojí. „Nikdy jsme tibetskou vlajku na radnici nevěšeli,“ říká místotarosta Stříbra Pavel Tóth. „Nicméně rozhodně nebudeme bránit nikomu, kdo si jí bude chtít vyvěsit soukromě,“ uvedl zastupitel na adresu aktivit.

Radnice okresního města také zůstane bez tibetské vlajky. „Nemáme nic proti Tibetu. Když si vlajku někdo soukromě vyvěsí, tak s tím nemáme žádný problém,“ vysvětlil starosta Tachova Ladislav Macák. „Nezapojujeme se do akcí, které někdo vymyslí a my mu na to skočíme s tím, že nám třeba i jakoby levně vlajku odprodá,“ poukázal starosta.

„Naše město se k tomuto dni nepřipojí, nikdy jsme to nedělali, a abych řekl pravdu, ani k těmto účelům nemáme vlajku,“ řekl nám starosta Černošína Miroslav Plincelner.

Celosvětová akce Vlajka pro Tibet vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě jako připomínka násilného potlačení tibetského povstání ve Lhase v roce 1959. V roce 1996 se k ní připojila první čtyři města v České republice.