VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tip na výlet: Kolem dýmajících hranic

TACHOVSKO - Náš pravidelný tip na víkendový výlet, tentokrát na podzimní zahrádky

19.10.2007
SDÍLEJ:

Z bohaté expozice letošní podzimní zahrádkářské výstavy v Tachově.Foto: Archiv Pavla Nového

Takže jsme si ještě užili příjemných dnů pozdního babího léta a nyní už musíme pomýšlet na dny chladnější a méně vlídné. Jak říká pranostika , do svatého Lukáše (18.10.) kdo chceš, ruce volné měj, po něm za ňadra je dej. A zítra už přijde Voršila a po ní Kordula. Svatá Voršila zimu posílá; jak její den začíná, tak se i zima končívá.

Svatá Voršila a Kordula jsou také považovány za patronky větru – když na ně větry dují, po celou zimu nás navštěvují. Musíme už počítat s větrným počasím a dalšími záludnostmi říjnového počasí. Proto se dnes vydáme jen nedaleko od domova, někam k nejbližší zahrádkářské osadě. Zde je stále ještě možné sledovat zázraky pozdních podzimních květů, i neutuchající zahrádkářské úsilí, co se záhonů, sklizně, půdy i dalších podzimních aktivit týče. Jako průvodce a rádce z nejpovolanějších poslouží nám spisovatel Karel Čapek, co vylíčil celoroční zahrádkářskou lopotu v útlém, avšak stále platném spisku Zahradníkův rok.

Po čem to šlapeme?

Člověk se zvláště za mlada vůbec nestará, po čem šlape. Prostě žene se někam jako blázen a nanejvýš kouká, jaká jsou tuhle nahoře krásná oblaka nebo na horizontu nádherné modré hory. Nepodívá se pod své nohy, a také mne teprve po mnoha létech začalo zajímat, po čem to šlapu – a objevil jsem, že šlapu po zemi. A vůbec, každý by měl mít zahrádku jako dlaň a alespoň jeden záhonek, aby se mohl podívat dolů k zemi a aby poznal, po čem šlape; aby mohl pochválit, že pod těma nohama je krásná i hrozná, prostě rozmanitá půda. Půda pod námi je různá, jako jsou i lidé různí a zahrádkáři zvláště. Známe půdu kyselou, vazkou, jílovou, studenou a kamenitou; naopak prsť vzdušnou jako perník, teplou a dobrou jako čerstvý chleba. O jiné půdě šlo by zase říci, že je krásná, jako se to říká o ženských nebo o oblacích; při doteku s ní pociťujeme zvláštní a smyslnou libost.

Život jménem vegetace či člověk

Když nemáme štěstí, nadělí právě nám osud za trest pár sáhů jílu rostlého a původního, ze kterého čiší zima a prohýbá se pod rýčem jako žvýkací guma; jílu zlostného a nepoddajného, mazlavého a slizkého jako had, i těžkého jako olovo. Ten musíme trhat krumpáčem, řezat rýčem, převracet i rozbíjet kladivem, to když zaschne jako cihla. Teprve potom pochopíme, co je nepřátelství a zavilost hmoty neživé a jalové, která se brání stát se půdou života. Konečně si uvědomíme, jaký strašlivý zápas píď za pídí musil svádět život, aby se ujal na půdě země, ať se ten život jmenuje vegetace nebo člověk.

Více půdě dávat, než z ní brát

Zahrádkář i polní hospodář brzy pozná, že půdě musí dávat víc, než z ní brát; je třeba ji leptat a nasytit vápnem, prosypat lehkostí popele a napojit vzduchem a sluncem. Potom se počne rozpadat a ustupuje pod rýčem kypře a s nápadnou ochotou. Zkrotit pár sáhů půdy je veliké, převeliké vítězství; teď tu leží dělná, sypká a vlažná, což je nádherná podívaná. Poté už chodíme po zemi a nekoukáme po oblacích, ale okoušíme dlaní i holí každou hromádku hlíny i každý kus pole. Propukáme v nadšení nad lesní listovkou, potěžkáváme hutnou drnovku a vážíme lehýnkou rašelinu. Jsou půdy tučné jako špek, lehké jako peří, sypké jako dort, což vše jsou přerůzné a ušlechtilé druhy krásy; naopak ošklivé a ničemné je vše, co je hrudovité, mokré, studené a jalové. Stejně jako s ošklivostí nevykoupené hmoty je tomu se studeností, zarytostí a zlomyslností lidských duší.

Už dýmají podzimní hranice

Jsou nad jiné zřetelné krásy podzimu v podobě hýřících barev listí, pestrách květů posledních aster a červené růžičce, která se ještě snaží rozkvést. Jsou i jeho typické vůně, to když zavoní dým bramborové natě a pečených brambor. Teď však chceme oslavit nejopovrženější krásu podzimu, ať vám to půjde pod nos, či ne. To proto, že přišel čas mrvit zahrádku. Když vám toho přivezou plný vůz a vyklopí tu teplou kupu, je to jako dýmající hranice obětní. Potěžkáváte to očima a nosem, Pánbůh požehnej, je to pěkná mrva, snad jen drobet lehká. Potom když dostanou záhonky, co jim patří, máte trochu mystický pocit, že jste udělali pro zemi něco dobrého. Ano, toto je svědectví o kráse, vůni i pracovních rozkoších našich zahrádkářů. Pravda o domácích kupách, dýmajících na počest našich zahrádek a jako předzvěst budoucí úrody. Láska k zahrádce je stejný obřad jako uctívání nějakého hvězdného božstva, jen v kříži o něco více bolí …

19.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 13 000 Kč

Montéři kovových konstrukcí Montéři kovových konstrukcí. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: misto výkonu práce Dukelská č.p. 1427, 349 01 Stříbro (ve firmě Kermi s.r.o.), osobní kontakt PO-ČT 9.00-12.00 hod.,. Pracoviště: Hysop management s.r.o.(stříbro), Dukelská, č.p. 1427, 349 01 Stříbro. Informace: Vu Van Hoang, .

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 18 810 Kč

Odborní pracovníci v oblasti sociální práce Sociální pracovník. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18810 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: , Úřad práce České republiky - Krajská pobočka v Plzni, , Kontaktní pracoviště Tachov, tř. Míru 1633, 347 01 Tachov , Hlavní náplň činnosti: , - provádění cíleného sociálního šetření u osob nacházejících se v nepříznivé životní situaci , - sociální práce s klientem v hmotné nouzi, poradenská činnost , - přijímání žádostí o dávky hmotné nouze , - zajišťování výplaty dávek pomoci v hmotné nouzi, včetně vedení ucelené podkladové dokumentace žadatelů, ověřování a došetřování podkladů a údajů pro správní řízení , , Kvalifikační a další požadavky: , - ukončené minimálně VOŠ nebo VŠ sociálního zaměření , - odborná způsobilost dle zákona č. 108/2006 Sb. o sociálních službách - vyšší odborné vzdělání v oborech zaměřených na sociální práci a pedagogiku, sociální pedagogiku, sociální a humanitární práci, sociálně právní činnost, charitativní a sociální činnost nebo VŠ zaměřené na sociální práci, sociální politiku, sociální pedagogiku, sociální péči, sociální patologii, právo nebo speciální pedagogiku , - velmi dobrá uživatelská znalost MS Office (Word, Excel) , - praxe v oblasti státní správy - výhodou, - řidičský průkaz sk. B , - práce s lidmi, komunikační dovednosti, profesionální vystupování, asertivní chování, emoční odolnost , - samostatnost, pečlivost, důslednost, flexibilita a spolehlivost , - svéprávnost, bezúhonnost, zdravotní způsobilost , Pracovní podmínky: , - platové zařazení v souladu s platnými právními předpisy v 10. platové třídě, po zkušební době možnost přiznání osobního příplatku v závislosti na odváděné práci , - pružná pracovní doba – plný úvazek , - předpokládaný nástup: duben 2018 , - pracovní poměr na dobu určitou - zástup za mateřskou a rodičovskou dovolenou , V případě zájmu o uvedenou pozici zašlete elektronicky motivační dopis s uvedením názvu pozice a pracoviště, doplněný o strukturovaný životopis, nejpozději do , 29. 3. 2018 včetně na e-mailovou adresu: jana.simkova@uradprace.cz , Nedoložení výše požadovaných dokumentů je považováno za nesplnění požadavků. Nesplnění požadavků může být důvodem k vyřazení z účasti na výběrovém řízení.. Pracoviště: Úřad práce české republiky, kop tachov,tř.míru č.p. 1633,34 701 tachov, tř. Míru, č.p. 1633, 347 01 Tachov 1. Informace: Jana Šimková, .

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 20 000 Kč

Obsluha strojů na výrobu mléčných výrobků mlékárenský dělník - obsluha plnící linky. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: místo výkonu práce Mlékárna Stříbro, s.r.o., Revoluční č.p. 845,349 01 Stříbro, , stravenky, Multitickety, výhodné volání T-Mobile, NUTNOU podmínkou je částečná znalost českého jazyka. Pracoviště: Mlékárna stříbro, s.r.o., Revoluční, č.p. 845, 349 01 Stříbro. Informace: Ivana Suchardová, +420 374 623 331.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 15 000 Kč

Obsluha automatizovaných strojů a zařízení na prvotní zpracování dřeva katrista,obsluha strojů v pilařské výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: místo výkonu práce :pila Nový Mlýn,348 02 Bor u Tachova, možnost ubytování-Vysočany, praxe v pilařské výrobě výhodou. Pracoviště: Pdk.cz s.r.o. - pila, 348 02 Bor u Tachova. Informace: Josef Duba, +420 604 239 185.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nejmladší atleti Baníku na krajském mistrovství.

Atletická přípravka Baníku Stříbro sbírala zkušenosti v přeboru kraje

Denisa M. u soudu

Začal soud s pěstounkou, která utýrala k smrti dvouletou neteř

Vandalové ničí tabule, osvětlení i nové stromy

Planá – Město Planá se potýká se vzrůstajícím vandalismem. Nedávno byly zničeny dvě informační tabule. Jedna v parčíku před mincovnou, druhá před kostelem Nanebevzetí Panny Marie.

Požár na dálnici, noc hrůzy v průsmyku a zmrzlí lyžníci: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 19. března 2018.

Fotbalistou roku je Darida, trenérem Vrba

Plzeň – Výraznou plzeňskou stopu mělo pondělní vyhlášení ankety Fotbalista roku 2017. Nečekaným vítězem se poprvé v kariéře stal Vladimír Darida, sedmadvacetiletý záložník Herthy Berlín a odchovanec Viktorie Plzeň. Kategorii trenér roku opanoval po zásluze kouč Viktorie Plzeň Pavel Vrba, který v minulém ročníku ankety skočil až devátý.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT