Obce na Tachovsku trápí lidé, kteří se nepřihlásili k trvalému pobytu. Vesnicím i městům tak unikají důležité peníze, ale i možnost získat větší dotace. „V privatizaci se prodaly bytovky soukromým osobám, které dnes pronajímají byty. Nájemníci nemají povinnost se v naší obci přihlásit k trvalému pobytu. Je to velká chyba,“ konstatovala Marie Čadková, starostka Tisové. Vše jde na bedra obce.

„Ti lidé, tady normálně žijí, produkují odpad, chovají chlupaté miláčky a neplatí. Obec tak musí vše za ně doplácet,“ dodala starostka. „Nevýhodu vidím také v tom, že je tady pořád někdo shání. My přitom nevíme, zda v naší obci bydlí. Někdy se lidé už odstěhovali a novou adresu nenahlásili, jsou tak nedostižitelní,“ informovala nás Čadková.

„V současnosti máme navíc na obecním úřadě ohlášeno osm lidí, kteří v obci nebydlí a mají zrušen trvalý pobyt,“ uvedla Čadková. „Unikají nám peníze. Za odpady vybíráme na obyvatele 460 korun za rok. Přibližně je tady ´na černo´ přes třicet lidí. Navíc víme, že někdo chová psa, to jsou další peníze, které nejdou do obecní kasy,“ míní starostka. Nepřihlášení lidé připravují obec i o možnost získat vyšší dotace.

„Tohle je začarovaný kruh, když to těm lidem řekneme tak se stejně nepřihlásí. Někdo nám i oznámí, že se v obci stejně dlouho nezdrží. V zákoně by měla být ustanovená povinnost k nahlášení i přechodného pobytu,“ dodala. „Dříve to mu bylo jinak, evidence bývala lepší. Existoval přechodný pobyt obyvatel a lidé byli k nalezení,“ uvedla na závěr Čadková.