VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Markéta hází srp do žita

TISOVÁ - Náš tip na víkendový výlet nás tentokrát zavede do Tisové

14.7.2007
SDÍLEJ:

Opravený kostel sv. Mikuláše je pohlednou dominantou návsi v Tisové.Foto: ARCHIV Pavla Nového

V pátek 13. července měla svátek Markéta, co hází srp do žita a vodí do něj žence. Kalendářní patronka toho dne je známější z hlediska agrotechnické lhůty počátku žní, než co se týče vlastních povětrnostních pranostik. Zapláče- li Markyta, bude dešťů dosyta; na ní obvykle těžké bouřky přicházejí. Déšť o Markytě trvá čtrnáct dní a zvěstuje špatný čas pro sklízení sena i obilí. A to ještě není všechno – na Markétu když prší, ořechy se stromu srší. To znamená, že padají ořechy vlašské a ořechy lískové zčerviví. Chceme však věřit, že nepřehledné období červencových dešťů máme už letos za sebou.

Přijdou pověstné psí dny ?

Všichni už si přejeme, aby se v červenci konečně uplatnilo sušší a slunečné období, kdy dosahují odpolední teploty za jasné oblohy a silného záření vrcholových hodnot. Kdysi se období veder v červenci až srpnu označovalo jako „psí dny“. Tento název se traduje od středověku, kdy Řekové a Římané dávali výskyt veder do souvislosti s východem hvězdy Sírius, zvané též Psí hvězda.

O tisech a obci Tisové

My se dnes porozhlédneme po letní tváři krajiny v okolí obce Tisová na jihovýchod od Tachova. Obec se rozkládá v rovinaté části sníženiny tzv. Tachovské brázdy. Název Tisová upomíná na již zaniklé porosty tisu červeného. Tyto vzácné keře až stromy jsou připomínány o něco severněji od dnešní Tisové, v údolí Mže v okolí Pavlovic. Tis byl také prokázán při rozboru uhlíků ze slovanských mohyl v okolí Lhoty u Černošína. Pro výtečnou kvalitu svého dřeva byly kdysi tisy vysazovány i na úbočích hradů, aby sloužily jako stavební materiál, také k výrobě chladných palných zbraní.

Z historie zámku a kostela

Nejstarším majitelem Tisové byla vzdálená mělnická kapitula, ta ji však roku 1233 spolu se sousední Trnovou postoupila klášteru v Kladrubech, později přešly části vsi i do světských rukou. Jak píše historicko-turistický průvodce, ve středověku příslušela zdejší tvrz k tachovskému hradu. Zdejší barokní zámeček byl postaven patrně v půli 18. století za Perglarů z Perglasu, později byl v průběhu 20. století 2x upravován. Mezi zámečkem a kostelem sv. Mikuláše jsou dochovány zbytky přízemních klenutých prostor. Architektonicky velice zajímavá svatyně dnes tvoří již pohlednou dominantu vsi, objekt sám ukrývá hrobku rodiny Bornů. Před vstupem na bývalý hřbitov stojí socha sv. Jana Nepomuckého, na okraji vsi při silnici na Hlinné torzo kovového, tzv. cyrilometodějského kříže.

Letní kratochvíle včera a dnes

Už spisovatel Jan Vrba popsal vůni července v končinách pod Českým lesem, kdy léto zahání zeleň s polí a proměňuje ji ve zlato úrody, víkendové dny pak proměňuje ve výheň pece. To proto, že léto miluje pot a nahotu, což mu přichází vhod při žních i ve volné přírodě. Hřích teď číhá za každým stromem, jak ve voňavých zákoutích lesa, zvečera u rybníka, v anonymitě neposekaného obilního lánu. Horké léto nabízí osvěžení u rybníků, kterých je v okolí Tisové nespočetně, jejich jádro pod vsí směrem k Jemnici a Starému Sedlišti je zahrnuto v přírodní rezervaci Tisovské rybníky; vhodné prostředí tu nachází vzácné druhy vodního ptactva. A až přijdou i do polí kolem Tisové žně, na polích se objeví kombajny a postupující útok na lány obilí začne rychle měnit obraz krajiny. Léto přináší kratochvíle i potřebu přiložit ruku k dílu – pro voňavý příslib příštího chleba.

14.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby se samozřejmě nevyhnuly ani vesnicím. Již od začátku se voliči k urnám dostavili také v obcích Horní Kozolupy a Slavice.

I v komunistické baště vyhrálo Babišovo ANO

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

V uličkách Tachova vyhrál Tomáš Jaša

Tachov – Více než 150 běžců v několika věkových kategoriích přilákal tradiční říjnový Večerní běh Tachovem.

Ve Stříbře šla volit i maminka před porodem, v komisi byla žena s trikolorou

Stříbro - Volební okrsek číslo šest ve Stříbře je v budově Základní školy v Gagarinově ulici.

Výlov Regentu začal

Stovky milovníků rybích pochoutek se zúčastnily prvního oficiálního dne výlovu rybníku Regent, který je největším rybníkem na území Tachovska.

Čeští a bavorští policisté se radili o migraci, pronásledování i drog

Tachov – Ke společné diskusní poradě zasedli v Tachově na zámku policisté z tachovského okresu a příhraničních regionů Bavorska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení