VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tonda přívezl do Tachova z mezinárodní soutěže stříbro

Tachov – Osmnáctiletý student Gymnázia Tachov, vítěz národní soutěže, přivezl z Mezinárodní matematické olympiády stříbro.

29.7.2011
SDÍLEJ:

Student Gymnázia Tachov Anh Dung Le „Tonda“ získal na Mezinárodní matematické olympiádě v Amsterodamu stříbrnou medaili.Foto: DENÍK/Marie Podzimková

„Soutěž se konala v holandském Amsterodamu ve dnech 12. až 14. července,“ vyprávěl Anh Dung Le, kterému v Tachově jinak neřeknou než Tonda. „Soutěže se zúčastnilo přes 550 studentů ze sta zemí celého světa. Českou republiku reprezentovalo šest účastníků, kteří postoupili z obdobné národní soutěže.“

Mladí matematici měli dva dny na vypočítání šesti příkladů z aritmetiky a geometrie. Zadání dostali v angličtině a v jazyce země, kterou reprezentovali – v našem případě tedy v češtině. „Bylo to opravdu velmi těžké,“ přiznal Tonda. Zatímco odborníci opravovali příklady, soutěžící z celého světa ve zbývajících deseti dnech poznávali Amsterodam a vyjeli i na jiná zajímavá místa Holandska.

„Vyhrála osmnáctiletá Němka, které se ale matematické olympiády zúčastnila už popáté. Já jsem se se třiadvaceti body umístil na stříbrné příčce, zlato mi uniklo o pět bodů. Další tři kluci z Česka byli mezi těmi, kteří obsadili třetí příčku,“ vyprávěl Tonda. Znamená to, že mezi nejlepšími se umístili celkem čtyři čeští studenti, což lze považovat za vynikající výsledek. Vloni Česká republika získala ve stejném mezinárodním klání dvě bronzová místa.

V Amsterodamu byl i čas na navázání nových přátelství. Dorozumívacím jazykem byla angličtina. Česká skupina si nejvíc povídala logicky se Slováky, Tonda se ale setkal i s vietnamskými studenty. „Bylo fajn pobývat v Amsterodamu s vrstevníky z celého světa. Rivalita mezi námi rozhodně žádná nebyla, vycházeli jsme spolu všichni dobře,“ řekl.

Do Tachova se Tonda přistěhoval před pěti lety za rodiči, kteří už tady nějaký čas pobývali. Po prázdninách nastupuje do čtvrtého ročníku šestiletého gymnázia. Na vysvědčení měl pár dvojek. Nebaví ho například dějepis nebo zeměpis, s češtinou prý nemá problémy, matematiku bere jako koníčka. Baví ho i chemie, fyzika. Nemyslí si, že by byl něčím výjimečný. „Jsem úplně normální. Se spolužáky vycházím v pohodě, mám běžné zájmy.“ Po absolvování gymnázia chce Tonda dál studovat. O tom, jaký obor si vybere má jasno. Bude to samozřejmě matematika.

Včera Tondu přijal v obřadní síni na zámku tachovský starosta Ladislav Macák. Přijel i vietnamský velvyslanec v České republice, přítomni byli také zástupci tachovské odbočky Svazu Vietnamců a rodiče i malá sestra. Všichni nadanému matematikovi gratulovali a předali dary.

„Tonda reprezentoval nejen Českou republiku, ale i naše město. Jsme na něj hrdi. Nepamatuji se, že by se kdy tachovský student umístil v podobné mezinárodní soutěži. Vietnamští žáci patří k těm nejpilnějším a nejsvědomitějším,“ řekl starosta Ladislav Macák.

Autor: Marie Podzimková

29.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby se samozřejmě nevyhnuly ani vesnicím. Již od začátku se voliči k urnám dostavili také v obcích Horní Kozolupy a Slavice.

I v komunistické baště vyhrálo Babišovo ANO

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

V uličkách Tachova vyhrál Tomáš Jaša

Tachov – Více než 150 běžců v několika věkových kategoriích přilákal tradiční říjnový Večerní běh Tachovem.

Ve Stříbře šla volit i maminka před porodem, v komisi byla žena s trikolorou

Stříbro - Volební okrsek číslo šest ve Stříbře je v budově Základní školy v Gagarinově ulici.

Výlov Regentu začal

Stovky milovníků rybích pochoutek se zúčastnily prvního oficiálního dne výlovu rybníku Regent, který je největším rybníkem na území Tachovska.

Čeští a bavorští policisté se radili o migraci, pronásledování i drog

Tachov – Ke společné diskusní poradě zasedli v Tachově na zámku policisté z tachovského okresu a příhraničních regionů Bavorska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení