Dvaasedmdesát lidí bylo ubytováno v ubytovně Plastimatu v Tachově na sídlišti Východ v noci na 13. prosince 1973. Ve 3.15 hodin nastal výbuch, který na místě usmrtil 48 lidí. Další dvě osoby zemřely v nemocnici. Tragédii, od které tento týden uplyne 40 let, patří stále smutné prvenství v počtu obětí tohoto druhu neštěstí v poválečné české historii.

„Bydlel jsem v jedničce, naproti ubytovně a první co bylo, když to bouchlo, jsem vynadal manželce, že pořád větrá a pak práská okno a já mám střepy v posteli," popsal Deníku Jaroslav Tikal. Tehdy mu bylo šestadvacet let. „Pak jsem se podíval z rozbitého okna a říkám si, to neprásklo okno, to musel být výbuch. A žena mi říká podívej se na svobodárnu. Já si ani neuvědomil, že tam chybí." Stejně jako mnoho ostatních lidí vyběhl hned ven a zapojil se do záchranných prací. Při těch pomáhali příslušníci tehdejší Veřejné bezpečnosti (dnes policie), armáda, záchranáři, hasiči, dobrovolníci. Vyprošťovali většinou jen mrtvé.

Historický snímek, místo, kde se stalo neštěstí Historický snímek, místo, kde se stalo neštěstí

Ale i tady se děly zázraky. „Mysleli jsme, že tam nikoho živého už nenajdeme, když v tom jsme odtáhli jeden panel a viděli jsme hlavu zahrabanou v sutinách. Byl to nějaký Emil Bánom. Když jsme ho vyhrabali ze sutin, zjistili jsme, že vyvázl téměř bez zranění," řekli Deníku Ivan Semkovič a Otto Hetmánek.

To není jediný šťastný příběh. Mezi přeživší patří také Květoslava Bočková. „Měla jsem tříštivou zlomeninu nohy a skalpovanou patu. V nemocnici jsem byla několik měsíců," vzpomíná a dodnes se neubrání při bolestivé vzpomínce pláči.

Podle oficiálních závěrů vyšetřování způsobil výbuch únik svítiplynu do podzemních prostor budovy. Mnoho se toho tehdy o tragédii nepsalo. Zmiňovala se o ní pochopitelně Tachovská Jiskra, celostátní deníky přinesly jen strohou zprávu. „Tehdy se dělalo všechno pro to, aby se událost zatajila. Tehdejší režim přece nemohl připustit, že se v socialismu něco takového může stát," dodnes rozhořčeně vzpomíná Jaroslava Haasová ze Starého Sedliště, která v ruinách ztratila 11 svých kolegů. Také její vyprávění v našem seriálu přineseme.

Tichá vzpomínka
Tachovský deník zve v den výročí tragédie, v pátek 13. prosince, k tiché vzpomínce u pamětního kamene obětem neštěstí v Bělojarské ulici. Přijďte v 15 hodin na krátkou tichou vzpomínku a uctěte památku obětí květinou, či zapálenou svíčkou.

Kompletní seriál najdete v tištěném vydání Tachovského deníku