Se starostou se prezident uchýlil na několik minut do kostelecké hospůdky, která sousedí se sálem, v němž na hlavu státu čekala více než stovka obyvatel. Potlesk a úsměvy vyvolala mezi obecenstvem prezidentova zmínka, že by si Kostelec za vítězství v soutěži Vesnice roku zasloužil větší dotaci. "Za to by se pak dala pořídit zabijačka pro celou vesnici," rozesmál Miloš Zeman publikum i hejtmana Václava Šlajse, na jehož adresu prezidentova poznámka směřovala.

Byl čas také na dva dotazy z řad občanů, kteří se ptali na situaci v zemědělství a na prezidentův názor na vystoupení ze svazku NATO. "Neutralitu si mohou dovolit jen nejbohatší země," poznamenal k tomu prezident.

Na účastníky setkání udělal dojem. "Očekával jsem, že bude vtipný a že jeho poznámky budou zároveň inteligentní, a to pan prezident zcela splnil," řekl Tomáš Nimč z Kostelce, který besedě s hlavou státu přihlížel.

Před odjezdem z obce převzal Miloš Zeman dárky – barokní vitráž, kostelecké koláče – a dekoroval obecní prapor prezidentskou stuhou.

Z Kostelce odjel prezident se svým doprovodem do Stříbra, kde jej na radnici přijal starosta Karel Lukeš a další členové vedení města. Po krátké diskusi s představiteli města se prezidentská kolona přesunula do zcela zaplněného sálu stříbrského kina, kde jej očekávali občané. Jeden z dotazů směřoval na to, zda si prezident vzpomíná na svoji poslední oficiální návštěvu Stříbra, kam přijel coby ještě předseda vlády. "Zaznamenal jsem tu od poslední návštěvy řadu změn, nejviditelnější je perfektně opravené náměstí," pochválil prezident.

Po zhruba tři čtvrtě hodině beseda skončila a prezidentská kolona odjela do Plzně.