VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tři středoevropské školy pracovaly na projektu

Stříbro - Žáci z Moncoutant, Vohenstrauß a Stříbra se zapojili do akce Tři školy jeden projekt

18.4.2009
SDÍLEJ:

Studentky stříbrského gymnázia.Foto: Gymnázium Stříbro

Celkem dvanáct dívek přišlo v pondělí 23. března ze stříbrského gymnázia do školy s napjatým očekáváním věcí příštích. Ten den se ve střední Evropě, ve Spolkové republice Německo, v malém městečku Vohenstrauß mělo objevit 49 dětí z dalšího malého městečka, z francouzského Moncoutantu. A proč to napětí na Gymnáziu ve Stříbře? Oněch dvanáct dívek se mělo zapojit do akce „Tři školy – jeden projekt“ právě se žáky ze zmíněných městeček.
V pondělí se Francouzi zabydlovali v Německu a v úterý navštívili naše hlavní město, tedy Prahu. My jsme dokončovali přípravy na následující dny.
Ve středu však nastal den D. Ráno kolem sedmé hodiny se 11 mladých dam (jedna z nás musela ze zdravotních důvodů zůstat doma) v čele s paní učitelkou Maškovou a paní učitelkou Baxovou vydalo do světa. Přesněji do Regensburgu. Přestupní stanicí se stal Vohenstrauß, kde jsme společně s Němci a Francouzi přesedli do společných autobusů.

Po příjezdu do Regensburgu jsme se rozdělili na 3 smíšené francouzsko – německo - české skupiny a vydali se na naučnou trojjazyčnou prohlídku města. Po prohlédnutí opravdu zajímavých míst jsme měli volno např. na nákup suvenýrů a po něm jsme se vraceli do Vohenstraußu, kde nás čekala diskotéka s občerstvením. Večer jsme se unavené vrátily domů.

Ve čtvrtek byla pro Francouze naplánována návštěva naší školy. Náš první úkol – výzdobu auly - jsme s úspěchem zvládly. O půl dvanácté dorazili Francouzi. Byli přivítáni v aule paní zástupkyní ing. Věrou Šedivou. A nám začala „šichta“. Náš další úkol spočíval v dovedení Francouzů do jídelny a pomoc při výdeji oběda. Říkaly jsme si, že to bude hračka, ale …. Musely jsme využít své přirozené komunikační inteligence a vysvětlit jim, jak všechno funguje. Pochopili – úspěch!

Po obědě jsme Francouzům předvedly naši školu. Vzhledem k tomu, že neovládáme francouzštinu, používaly jsme jako dorozumívací jazyk angličtinu. Tak jsme na tom byli všichni stejně. Na závěr jsme se přesunuli na radnici, kde nás přijal místostarosta Pavel Tóth.

Pátek 27. března se stal vyvrcholením celého týdne. Spolu s ředitelem školy Mgr. Milanem Deredimosem, jeho zástupkyní ing. Věrou Šedivou a učitelkami Mgr. Marií Maškovou a Bc. Petrou Baxovou náš pěvecký sbor (bylo nás šest) odjel znovu do Vohenstraußu, kde se tento den podepisovala partnerská smlouva tří škol - Gymnázia Stříbro, Realschule Vohen– strauß a College Charles Peguy Moncoutant. Po vystoupení starostů všech tří měst, tedy i našeho Mgr. Miroslava Nenutila, projevech ředitelů škol a mnoha dalších se začala ve všech třech jazycích, tedy v němčině, francouzštině a češtině, předčítat partnerská smlouva.

Následovalo její slavnostní podepsání. Fotoaparáty blýskaly a cvakaly, byl slyšet veselý hovor, protože mezitím jsme se my „děti“ občerstvovaly a vyměňovaly si adresy. Úplně nakonec se za každou školu podepsali i tři zástupci z řad studentů. Nakonec jsme se my a Francouzi odebrali do restaurace na oběd. Tam už jsme si většinou anglicky docela dobře popovídali. Za ty tři dny jsme vesměs všichni zapomněli na jazykovou bariéru, která nás dělila, a stali jsme se kamarády. Až se v květnu vydáme s Němci do Francie, už bude vše o mnoho jednodušší.

Anna Štičková. Autorka je studentka kvarty Gymnázia Stříbro.

18.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vánoční písně zněly v Chodové Plané
12

FOTO: Vánoční písně zněly v Chodové Plané

Videosouhrn Deníku – 16.–17. prosince 2017

Formanova zdravice po 50 letech a heroinoví Makedonci: nejlepší videa víkendu

Vánoční besídku pořádali ve stáji mezi koňmi

Kladruby – Zazpívat, zarecitovat a strávit pěknou předvánoční chvíli se svými čtyřnohými přáteli přišli děti a koňáci, kteří pravidelně navštěvují Pony farmu v Kladrubech Pozorce.

Meteorologové varují: Řidiči a chodci, pozor na náledí!

Západní Čechy - Meteorologové varují před tvorbou náledí během noci na pondělí.

Stezka do Plané už svítí

Planá, Chodová Planá – Po několika letech úsilí začalo svítit veřejné osvětlení na cyklistické stezce spojující město Planá s městysem Chodová Planá.

FOTO: Lidový soubor MLS vystoupil v černošínském kostele

Černošín - V páteční podvečer 15. prosince se v černošínském kostele konal Vánoční koncert, ve kterém vystupovaly děti z černošínské základní školy pod vedením Nadi Pézlové a Jiřiny Ilyas, pak Píšťalky Dany Steinerové a o závěr hudebního večera se postaral plzeňský malý lidový soubor MLS pod vedením Miroslava Šimandla.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT