Zároveň se zvoněním vchází do třídy 2.B paní učitelka Jindra Pintířová, děti stojí na pozdrav. Svátečně oblečené, svátečně naladěné.

Minutu po osmé dává učitelka pokyn dětem, že si mohou sednout. Vítá je na poslední den v tomto školním roce a loučí se s nimi. Na dva měsíce. „Loučení na prázdniny je pro mě vždycky docela těžké. Budu na děti vzpomínat, vymýšlet různé pomůcky na příští školní rok a těšit se, že se s nimi za dva měsíce zase uvidím,“ říká třídní, přeje dětem hezké prázdniny a nezapomene poděkovat za celoroční spolupráci také rodičům. Těch se k předání vysvědčení sešlo několik a všichni snaživě fotí.

8.05 – končí proslov třídní učitelky, začínají se předávat diplomy za soutěž všestrannosti. V té se hodnotily školní i mimoškolní aktivity. Diplomy si odnášejí čtyři děti, zvítězil Vojta.

8.09 – Honzík a Adélka dostávají od třídní učitelky pochvalné listy za velký kus práce, který udělali hlavně mimo vyučování.

Deset minut po osmé nastává chvíle, kvůli které se tu všichni sešli. Začíná předávání vysvědčení. Mimochodem, každý žák si s vysvědčením odnáší drobnou sladkost od paní učitelky. Na katedře se vrší různobarevné květiny a drobné dárky, které děti přinesly. Ke každému žákovi má Jindra Pintířová krátký komentář, ve kterém hodnotí především vysvědčení, ale také práci po celý rok. Většinou chválí.

Uběhlo dvacet minut. Je přesně půl deváté a vysvědčení jsou ve druhé B rozdána. Nastává společné fotografování, loučení. Simonka rozdává každému spolužákovi barevné hopíky, které pořídila kamarádům společně s maminkou. Děti míří ke svým rodičům, do šatny, k východu ze školy a hurá na prázdniny.