Milníky podél Zlaté cesty, kamenné kříže na okraji louky v Trnové, řada obnovených křížků či božích muk nebo zcela nový dřevěný kříž. Tachovsko je poseto drobnými památky, starými i několik staletí a v posledních letech vznikají další. Jednou z těch nových je v sobotu požehnaný kříž v Trnové, který vytvořil Jiří Zeman. „Chtěl jsem udělat malou kapličku, ale ta počká, zatím nevím kde ji postavit. Udělal jsem tedy kříž," řekl o svém díle a popsal zrod nápadu: „Zamhouřím oči, například, když jsem ve vaně a najednou něco vidím." Od první myšlenky k realizaci díla uplynul jediný rok. Kříž je celý dřevěný z různých druhů dřeva. „Nahoře má měděný plech, aby tolik netrpěl," dodal autor, s jehož výstavou Hra se dřevem se v minulosti mohli setkat návštěvníci Muzea Českého lesa v Tachově. Na malou slavnost do Trnové, kde byl kříž odhalen, se sešli místní obyvatelé i vzdálení návštěvníci. „Je tu dost lidí a to jsem spokojený," hodnotil tvůrce kříže Zeman.

„Rodáků je hodně, ale někteří se stanou navíc patrioty, to znamená, že se bijí za svou obec, starají se a chtějí, aby se o ní vědělo. Takovým patriotem je Jiří Zeman," řekl Pavel Ryba, který slavnost uvedl.

Kříž pak posvětil pater Václav Vojtíšek a o pěvecké zpestření se postaral dětský soubor Brabenčata za houslového doprovodu sbormistra Josefa Brabence. Následovalo pohoštění a také krátké představení středověké Zlaté cesty protínající Trnovou v podání Romana Soukupa. Právě bývalá obchodní a poutní cesta je dnes lemována řadou novodobých drobných děl vytvořených z kamene i dřeva. „Celkem je podél Zlaté cesty umístěno devatenáct milníků času," sdělil Deníku autor myšlenky obnovy Zlaté cesty Roman Soukup ze sdružení Terra Tachovia. Jedním z děl na středověké cestě jsou také zmiňované tři kříže vzdálené od nového dřevěného jen několik set metrů. Symbolizují život křesťanstva v našem regionu. Také některým milníkům bylo při odhalování požehnáno. „Například milníku sv. Vojtěcha, kterému požehnal biskup František Radkovský," doplnil Soukup.