Na trojjazyčnou cedulku upozornil prostřednictvím serveru stribro.cz Karel Janda. „Minulý týden se na stříbrské radnici objevila podivná cedulka s nápisem Německé kulturní památka i s anglickou a německou jazykovou mutací. Tabulka byla umístěna vpravo od vchodu do budovy a dole doplněna znakem, připomínajícím znak České republiky," uvádí Janda na jmenovaném serveru.

„Tvar přídavného jména Německé naznačuje, že se patrně nejedná o český výrobek," dodává stříbrský amatérský historik.

Ten, stejně jako v podstatě každý, kdo o ceduli ví, si nedokáže vysvětlit, jak a proč se nápis na radnici objevil. Při pátrání po původci prohlédli městští strážníci i představitelé města záznamy z kamerového systému. „Vůbec ale na nich není vidět, kdo ceduli na budovu radnice umístil. Nejbližší kamera je totiž otočná a nemá takové rozlišení, další kamera je od místa příliš vzdálená, aby bylo možné podle záznamu odhalit původce," vysvětlil Lukeš.

Cedule z plastu zatím leží u starosty na pracovním stole. „Vůbec tedy netušíme, kdo ji umístil a proč to udělal. Nikdo žádné povolení k umístění nevystavil. Zkoušeli jsme pátrat i v místních firmách, které se zabývají výrobou podobných cedulí, ale nikdo ve Stříbře takovou zakázku nepřijel. Umístění cedule, ještě s takovým nápisem a pravopisnou chybou, můžeme klidně chápat i jako provokaci, ale nemáme zatím tušení, proč," dodal starosta s tím, že městská policie bude vyhodnocovat ještě další kamerové záznamy, aby se případně pokusila najít indicie vedoucí k tajemnému umisťovateli nepovolených cedulí.