Recesisté oslavili desáté výročí vzniku Republiky Tuněchody. Jelikož se jednalo o výročí tak významné, program oslav byl velice rozmanitý a pestrý. ,,Na nápad, který je starý deset let přišli místní chataři a občané, kteří se rozhodli pro osvobození obce vyhlášením vlastní republiky,“ řekla náměstkyně ministra zahraničních věcí Iva Matouš Matoušková. ,,Máme zvláštní zvyky a zákony, resp. zvykové právo.

Například hranice republiky jsou tam, kam dohlédne oko prezidenta, či jiného zástupce prezidenta,“ uvedl ministr zahraničí, rotující velvyslanec, člen Prezidia tuněchodské Akademie věd a šéfredaktor závislého vládního listu „Tuněchodský nočník“ Radek Paňár Panský . Tato republika funguje na bázi absolutní anarchie a dobrovolnosti, kde každý občan má funkci, kterou si musí vymyslet, potřebuje však digitální fotografii a dvakrát za rok se musí zúčastnit kterékoliv akce pořádáné vládou republiky.

Tak jako každý státní útvar, mají tuněchodští pasy, občanské průkazy a svou vlastní měnu, tzv. tuňáky. V Tuněchodech mají i svou vlastní lanovku přes tzv. Rybí pleso, svou rozhlednu, pivotrysk, švestkovou alej, pomník neznámých pijanů, zvonici, chrám, hlavní nádraží, radnici, naučnou stezku, hrad s pamětní deskou a strom republiky. ,,Pro vstup na památky si však musíte koupit zvláštní pas. Když obejdete všechny památky, dostanete buřta gratis,“ dodala první dáma republiky Zorka Zozo Špatenková.

Glosu autora naleznete zde