Do jediného cíle směřovaly letos v Den české státnosti čtyři turistické pochody – Kladrubská desítka, stříbrský Svatováclavský vejšlap, Kostelecká míle a hněvnický Pochod zemskou stezkou.

„Vyrazili jsme v deset hodin z Kostelce a šli jsme přes alfrédovskou lipovou alej lesem do Kladrub. Pokračovali jsme naučnou stezkou do Stříbra. Touto stezkou jsme šli všichni poprvé a moc se nám líbila,“ řekla nám Dagmar Smolíková z Kostelce.

Celkem se hvězdicového pochodu zúčastnilo přes sto lidí. Z Kladrub jich přišlo 42. Ze Stříbra se na trasu Svatováclavského vejšlapu vydalo 35 turistů, z Hněvnic přišlo dvacet lidí, včetně dvou kočárků a z Kostelce devět turistů. Nejdelší trasu měli Kostelečtí, kteří urazili 20 kilometrů.
„Po přípitku všech čtyř starostů přišlo jako loni hněvnické překvapení. Po přednášce o původu obce Hněvnice předali hněvničtí turisté starostovi Stříbra do ročního opatrování zajímavou obuv, hněvnický škrpál. Bota údajně patřila prvnímu hněvnickému ševci zvláštního jména – Škrpál Prťák Pernold,“ informoval předseda Sokola Kladruby Vladimír Junek.

Jak dále vysvětlil, Škrpál je putovní a předává se vždy na rok mezi pořadateli. „Příštím pořadatelem bude zakladatel podzimních pochodů, město Kladruby. Pro Kladruby to bude o to zvláštnější, že s myšlenkou pochodů přišel Sokol Kladruby a s podporou města bude příští rok již 10. ročník. Navíc Sokol tím oslaví 60. výročí svého vzniku,“ dodal Junek.