„V centru zájmu naší knihovny jsou nejen v Týdnu knihoven především naši uživatelé, ale rádi přivítáme i ostatní veřejnost, která by se ráda dozvěděla něco o působení knihovny,” sdělila Deníku vedoucí tachovské knihovny Lenka Erretová.

Cílem Týdne knihoven je podle ní propagace těchto zařízení. „Týden knihoven má knihovny představit, měl by propagovat knihy, čtenářství, je to samozřejmě také nabídka dobře stráveného volného času,” uvedla vedoucí knihovny.

Tachovská knihovna si pro své čtenáře a návštěvníky na tento týden připravila tři stěžejní akce. Tou první je celodenní čtenářská amnestie, která se uskuteční ve středu 5. října. Čtenáři, kteří mají doma knihy a překročili již limit pro výpůjční dobu, mohou v ten den knihy přinést a odevzdat bez hrozby sankčních poplatků za pozdní vrácení.

„Ve středu nás dopoledne navštíví také děti z Mateřské školy v Sadové ulici. S nimi si budeme povídat o knihách a čeká je také podzimní vyrábění,” doplnila Erretová.

Týden knihoven vyvrcholí v sobotu 8. října večer, kdy v 18 hodin začne ve společenském sále Mže vyhlášení výsledků letošního ročníku literární soutěže Tachovská reneta. Tu si vymyslely právě pracovnice tachovské knihovny a soutěž je určena autorům z celé republiky. „Letos nám byly zaslány soutěžní příspěvky od dvaceti autorů. Jeden je z Tachovska, někteří z Plzeňska a Karlovarska. Přihlásili se autoři skutečně snad z celé republiky,” uvedla Erretová.

Téma ročníku se jmenovalo Trapasy mého života a odměnou nejlepšímu autorovi bude skleněné jablko. Vyhlášení bude spojeno se setkáním s nejúspěšnějším českým spisovatelem posledních let, s Michalem Vieweghem.

Tachovská knihovna spravuje v současné době přibližně 83 tisíc svazků. K 3. říjnu bylo evidováno 294 čtenářů do 15 let a 648 čtenářů v oddělení pro dospělé. Mezi dospělými tvoří téměř tři čtvrtiny čtenářů ženy. Naprostá většina evidovaných čtenářů (čtyři pětiny) je z Tachova. Veřejného internetu využilo za loňský rok v knihovně 813 lidí.