VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U nás je dětí čím dál tím více, což je určitě dobře

Hošťka – Ředitelka základní a mateřské školy Jarmila Muchová v rozhovoru pro Deník.

28.4.2014
SDÍLEJ:

Malotřídka v HošťceFoto: DENÍK/Gabriela Jägerová

Dříve byla základní škola v budově hostince. Od roku 2001 se základní škola přestěhovala do školy mateřské. Jde o rodinnou školu pro každého žáka s ohledem na jeho možnosti, schopnosti, potřeby a osobní maximum. Školu otevřenou nápadům, dětem, rodičům i veřejnosti. Usilují o přátelskou a bezpečnou atmosféru, ke které napomáhá otevřená komunikace uvnitř i vně školy. Vytvářejí takové zázemí a podmínky, které rozvíjejí tvořivost, radost z poznávaného a napomáhají učit žáky vytvářet si hezké vztahy k druhým lidem. Vedou žáky k odpovědnosti za své chování a učení. O chodu povypráví v rozhovoru ředitelka školy Jarmila Muchová.

Seznamte nás s vaší školou?

Jsme malotřídní škola, jejíž součástí je jedna třída mateřské školy a školní jídelna. Máme zde osmnáct dětí v mateřské škole a dvanáct dětí v základní škole, ve čtyřech ročnících. O chod školy se stará sedm zaměstnanců. Při výchově a vzdělávání dětí a žáků máme dostatek prostoru k tomu, abychom přihlíželi k jejich individuálním potřebám a zájmům.

Odkud k vám děti dojíždí?

Do školy dochází děti místní a ze Žebráků, v letošním roce i jedna holčička z Přimdy a dvojčata z Rozvadova. Děti, které sem chodí do mateřiny ve většině dochází i k nám do školy, ale jsou i děti, které si rodiče vozí do Tachova.

Zapojujete se do nějakých projektů?

Už druhý rok zde máme projekt s názvem Asistent pedagoga pro sociálně znevýhodněné žáky. Vytipujeme si děti, které by asistenta mohly mít a na výuku mu ho přidělíme. Chodil k nám jeden žák z Německa, kterého jsme sem zapojili. Celkem zde máme asistenty dva. Jednoho ve škole a jednoho ve školce. Naše škola je zapojena do mnoha dalších projektů. Například Recyklohraní, aneb ukliďme si svět – zde jsme se v loňském roce umístili na druhém a třetím místě a získali finanční částku, za kterou jsme na konci roku jeli na školní výlet. V letošním roce plníme v rámci projektu spoustu zajímavých úkolů z oblasti třídění a recyklace odpadu, za které získáváme body. Za ty pak nakupujeme v recyklovaném obchůdku.

Projekt Mléko a ovoce do škol je u nás už také tradicí.

Pracujeme také s metodikami, které pro nás připravují kolegové z projektu Les ve škole, škola v lese.

Jak dětem asistentka pomáhá?

Věnuje se hlavně samotnému dítěti, ať dělá co dělá. Opravuje ho při mluvě, je s ním.

Z jakého důvodu nemáte pátou třídu?

Bohužel nemáme prostor. V letošním školním roce máme jen jednoho páťáka. Myslím si, že je pro to dítě lepší, když přestoupí do školy už v páté třídě. Když odchází do jiné školy do šestého ročníku, tak se musí sžít s více faktory – nová škola, druhý stupeň, nový kantor a noví spolužáci. Je to rozhodně lepší po stránce sociálního začlenění žáků.

Kam žáci přestupují?

Buď do Přimdy nebo do Tachova. Více dětí, ale dojíždí do Tachova.

Kolik dětí vám přišlo k zápisu?

Přišlo pět dětí do školy. Jedno dítě však bude mít určitě odklad, protože je to na něj moc brzy. Druhé dítě bude mít odklad možná, protože je jeden z rodičů Němec, takže je zde opět problém, že dítě umí napůl česky a napůl německy.

Máte velikou, vybavenou zahradu. Tu si obhospodařuje­te sami?

Staráme se o ní sami. Vybavení jsme ale zcela nepořizovali z vlastních zdrojů. To bylo hrazeno z Projektu Učíme se z přírody, přírodní školy, financované z Revolvingového fondu ministerstva prostředí. Máme zde bylinkovou spirálu, na které si pěstujeme různé bylinky, ty používáme v kuchyni. Zážitkovou stezku, kde jsou přírodniny jako mechy, kůra, kameny, šišky a další – děti si z předmětů staví, chodí stezkou se zavázanýma očima. Osadili jsme zde vrby, které jsou schválně osazené do spirály a děti jimi budou probíhat. V dolní části zahrady je týpí osázené vrbami, která slouží jako stinný prostor. Do projektu je zahrnutý zahradní nábytek, altán i malý králíček, který má vlastní výběh. Máme zde také placaté kameny na běhání, vyvýšený záhon, komposter, skleník, sud na vodu, tabuli na malování. Říká se, že děti na vesnicích vědí o přírodě vše, ale není to tak úplně pravda. Zeptejte se dětí, co je například obilí? My se na naší zahradě snažíme dětem některé věci z přírody co nejvíce přiblížit – setí, sázení, zdravé byliny, zdravý pohyb na čerstvém vzduchu, všechno si tu pěstujeme. To samé je péče o zvířátko – děti si uvědomují každodenní starost o živého tvorečka oni se diví, že se o králíčka musí starat každý den. Na vesnicích už se tolik nehospodaří.

Máte zde tělocvičnu nebo družinu?

Cvičit chodíme do objektu bývalé školy, nyní je zde hospoda a v patře je sál a tělocvična. Družinu nemáme, ale budeme znovu obnovovat. Rodiče jsou čím dál tím více zaměstnaní a odpolední vzdělávání, hlídání potřebují. My jsme družinu v roce 2008 vyřadili z rejstříku škol a teď zjišťujeme, že je potřeba. Takže se snažíme rodičům vyhovět. Družinu tedy nemáme, ale už třetím rokem děti hlídáme formou kroužku. S tím, že všechno hradí obec.

Jaké kroužky dětem nabízíte?

Kroužek zdravovědy, vaření, ručních prací, hudební. Vy nejen, že se snažíte sžít s přírodou, ale snažíte se i zdravě jíst. Je to tak?

Ano, naše paní kuchařka se snaží vařit zdravě, a to i z méně známých surovin. Vaří zde léta, dětem její jídlo chutná a navíc je velice učenlivá. Stravuje se u nás chlapec s bezlepkovou dietou. Snažíme se vyhovět i tomuto dítěti. S paní kuchařkou a chlapcovou babičkou jsme si sedly, pročetly jsme si, co tato dieta obnáší a podle toho mu vaříme.

Jak jsou na tom děti s prospěchem, když přestoupí do jiné školy na druhý stupeň?

S prospěchem jsou na tom výborně. Když dítě odejde s dvojkami, tak i tam má dvojky. Kdo se čtyřkami, má čtyřky dál. Když někomu něco nejde, tak si k dítěti sednete a vysvětlujete mu nebo ukazujete učivo do té doby, než to pochopí, protože na něj máte čas. Za ta léta, co pracuji, jsem dospěla k názoru, že známka v žákovské knížce neřekne žákovi a rodiči tolik, co slovní hodnocení nebo častější pohovor se zákonným zástupcem. Do žákovské knížky píšu známky jen velice zřídka, svou roli zde hrají také časové důvody v hodině. S tímto přístupem seznamuji rodiče na třídních schůzkách. Ve čtvrtletí a třičtvrtěletí dostanou žáci slovní hodnocení, které píšu na zvláštní list papíru nebo do žákovské knížky. Zde nepíšu český jazyk – pět. Ale slovně, co chci vyjádřit. Že například dítě nepochopilo předpony. Toto známka rodiči neřekne, neřekne jim ty konkrétní obtíže. Když je však s žákem problém v prospěchu, nečekám na žádnou schůzku, ale s rodiči jednám hned. To samé jsou poznámky. Ty my nepíšeme. Když napíšu – zlobí. Tak jsem jen napsala, že něco nezvládám. Tak dítě zaměstnám tak, aby nezlobilo.

Slyšeli jsme, že nedáváte dětem domácí úkoly. Je to pravda?

Písemné domácí úkoly zadáváme od pondělí do středy. Žáci vědí, že jejich každodenním úkolem je čtení. Vedeme je k tomu, aby četli, protože chtějí, ne protože musí. Když čtou, dozvídají se spoustu zajímavého. S četbou souvisí i některé dobrovolné domácí úkoly. Žáky určitě nebaví dělat shodné úkoly doma i ve škole. V posledních dnech měli například úkol Pohovoř s rodiči o velikonočních zvycích. Za nevypracovaný úkol žák známku nedostává. Jak může někdo dostat pětku za to, že nic nepřinesl?

Jak to vidíte se školou do budoucna?

U nás je dětí čím dál tím více, což je určitě dobře. Obec je nám velkou finanční oporou, tak si myslím že bychom vše mohli zvládnout. Trochu mě trápí častější obměna pedagogického sboru – hlavně v mateřské škole, ale i to snad už v letošním roce definitivně vyřešíme nástupem kvalifikované paní učitelky z Tachova.

Autor: Gabriela Jägerová

28.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník18 100 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník/ce, dělník/ce. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18100 kč, mzda max. 23500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Osobní kontakt pouze v Po a St v 10:00 hod., V případě, že vás pozice u naší společnosti zaujala a splňujete všechny základní požadavky, zašlete nám svůj životopis., , NÁPLŇ PRÁCE:, provádění veškerých činností spojených s manipulací zásilek, práce na 2 směny (ranní 09:30–18:45, odpolední 13:00–21:15)., , CO OD VÁS OČEKÁVÁME?, - Chuť pracovat., - Čistý trestní rejstřík., - Praxi na pozici skladník (výhodou)., - Průkaz na VZV (v případě potřeby zajistíme školení)., - Pozitivní přístup při řešení vzniklých situací., , CO VÁM MŮŽEME NABÍDNOUT?, - Jistotu zaměstnání na hlavní pracovní poměr., - Stravenky plně hrazené zaměstnavatelem ve výši 70,- Kč/odpracovaný den (získáte až 1.500,- Kč v čistém)., - 25 dnů dovolené a 3 dny placeného volna v případě nemoci., - Řadu dalších atraktivních výhod (mezi nejoblíbenější patří velmi výhodné tarify mobilního operátora i pro vaše blízké a kamarády, příspěvek na penzijní pojištění, pitný režim v podobě osobních balíčků, slevové programy, odměny při pracovním výročí atd.).. Pracoviště: Dhl express (czech republic) s.r.o. bor u tachova, 348 02 Bor u Tachova. Informace: Tesařová, +420 739 545 191.

2763 - Ostatní kvalifikovaní pracovníci v lesnictví a19 000 Kč

Ostatní kvalifikovaní pracovníci v lesnictví a příbuzných oblastech Technik letní a zimní údržby. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce Nová Hospoda č.p. 16, 348 02 Bor u Tachova, ŘP B, popř. T - výhoda, znalost slovenského nebo českého jazyka na komunikativní úrovni, fyzicky náročná práce, svědomitost, přesnost, obsluha komunálních strojů, práce s motorovou pilou výhodou, obsluha traktoru s pluhem a sypačem - zimní údržba, Sekání trávy s křovinořezem, péče o stromy, sběr odpadků, obsluha ČOV výhodou., stravenky. Pracoviště: Robert gális(prac. nová hospoda), 348 02 Bor u Tachova. Informace: Robert Gális, +420 737 236 126.

Výroba - Výroba Montážní dělník15 000 Kč

Montážní dělníci výrobků z pryže a plastů Montážní dělníci výrobků z pryže a plastů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: místo výkonu práce ve firmě KDK Automotive Czech, s.r.o. Vítkov 108,Tachov, náplň práce:, Montáž komponentů pro automobilový průmysl., Požadujeme manuální zručnost,spolehlivost,samostatnost a ochotu pracovat v třísměnném a nepřetržitém provozu.Schopnost následovat a dodržovat pracovní návodky., Výhody: Bonusový systém společnosti, osobní kontakt na adrese Strojpex personal s.r.o.,Kostelní 840,Stříbro-7.00-8.00 hod.,. Pracoviště: Strojpex personal s.r.o.(prac. vítkov), 347 01 Tachov 1. Informace: Peter Štiavnický, +420 728 727 224.

Výroba - Výroba Mistr ve výrobě35 000 Kč

Mistři a příbuzní pracovníci ve strojírenství mistr ve výrobě. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce zaměstnance: Mariánskolázeňská 200, Chodová Planá , Vaše úkoly: , - vedení a organizace práce kolektivu pracovníků na směně, - zajištění plnění výrobního plánu - dodržení dodacích termínů , - dohled nad dodržováním kvality výrobků, - optimalizace výroby, podpora zlepšovatelských iniciativ pracovníků, - spolupráce s přípravou výroby , - zpracování mzdových podkladů , Očekáváme: , - ochota k práci ve třísměnném provozu , - SOU/SŠ technické vzdělání , - praci na obdobné pozici , - organizační schopnost, - časovou flexibilitu, - odolnost vůči stresu, schopnost pracovat pod tlakem , - ŘP sk. B , - znalost práce s MS Office, znalost systému SAP a německého jazyka výhodou.. Pracoviště: Polytec composites bohemia s.r.o., Mariánskolázeňská, č.p. 200, 348 13 Chodová Planá. Informace: Lydie Stužková, +420 374 331 453.

Ilustrační foto

Muž naletěl na trik internetového podvodníka

Zlatá Ester Ledecká
7

Ledecká je olympijskou legendou. Získala druhé zlato, po lyžích i na snowboardu

Znavený dvouletý dveřník, fet za volantem a soutěž střihačů vína: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 23. února 2018.

V sobotu se v Plzni hraje hokejové derby mezi Bezdružicemi a Stříbrem

Tachovsko – Ke svým závěrům se blíží krajské hokejové soutěže. V krajské lize skončila základní část a o víkendu startuje čtvrtfinále play off, bohužel, bez tachovské účasti.

V sobotu startuje ve Stříbře nový ročník seriálu o nejlepšího běžce

Tachovsko – Devatenáctým ročníkem tradičního Běhu městským parkem, kterému se také říká Ganajova stezka, zahájí v sobotu 24. února nový ročník seriálu Běžec Tachovska.

Jelen Standa bude žít, jde do prezidentské obory v Lánech

Šumava – Jelen Standa, který v návštěvnickém centru šumavského národního parku na Kvildě zranil turistu a jehož chtělo vedení parku odstřelit, neboť je podle něj příliš nebezpečný, bude žít.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT