VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U Plané vyroste nová lávka

Planá - Ještě letos se turisté dostanou na Svatou Annu po právě budovaném přechodu přes železniční koridor.

30.9.2009
SDÍLEJ:

Ještě letos se turisté na dostanou na Svatou Annu po právě budovaném přechodu přes železniční koridorFoto: DENÍK/Antonín Hříbal

Železniční přejezd přes polní cestu u Svaté Anny bude zrušen, a to bez náhrady. Aby se pěší a cyklisté dostali na druhou stranu železničního koridoru, buduje zde investor novou lávku. Její výstavbu požadovalo město Planá. „Došlo k tomu na základě projednávání podmínek optimalizace trati. Z optimalizace totiž vyplynulo, že polní železniční přejezd pod Svatou Annou a před Chodovou Planou bude zrušen,“ uvedl místostarosta Plané František Slabý.

A nezůstane jen u stavby lávky. „V návaznosti na ní bude vybudována nová asfaltová komunikace pro pěší a cyklisty. Povede od nové lávky po pravé straně zářezu železnice směrem na Cheb, až k polní cestě u zrušeného železničního přejezdu,“ dal vědět Pavel Halla tiskový mluvčí Správy železniční dopravní cesty.

Kaštanovou alejí naproti Luční ulice v Plané vede červeně značená turistická cesta, která pokračuje ze Sv. Anny do Chodové Plané. „Svatá Anna je na této cestě dominantním cílem a provedenou optimalizací by se kromě silnice celý prostor znepřístupnil,“ vysvětlil Slabý s poukázáním na to, že po kolaudaci stavby bude lávka předána k užívání městu Planá. „Červená turistická cesta nově povede podél železniční tratě na východ od ní a bude navazovat na kaštanovou alej a zrušený polní železniční přejezd,“ dodal místostarosta Plané.

V současné době vede červeně značená turistická cesta po asfaltovém chodníku vedle silnice do Chodové Plané. „Přeložena byla z bezpečnostních důvodů,“ poukázal předseda Klubu českých turistů Tachovska Karel Kašpar. Značená trasa totiž nesmí přecházet volnou železniční trať. „To, že má být vybudována lávka přes trať, je nám známo. Také, že město vybuduje z aleje přístupovou cestu k lávce,“ doplnil Kašpar.

Přechod přes lávku poslouží také zájemcům vyhledávajícím nově značené turistické cíle. „Záměrem města Planá je navíc oprava a zpřístupnění pramene. Díky němu byl v minulosti vystavěn kostel na Svaté Anně. Také chceme ve spolupráci s Klubem českých turistů vyznačit v lokalitě novou cestu,“ dodal Slabý.

Turisté tyto záměry vítají. „Nebudeme se tomu bránit, ale bude se zřejmě jednat o takzvanou významovou odbočku z červené trasy téže barvy. Pokud bude úspěšné jednání s městem, tak v příštím roce provedeme průzkum, navrhneme vedení trasy a objedná se výroba směrovek. Když vše půjde dobře, do konce léta by bylo reálné trasu otevřít,“ objasnil myšlenku nové odbočky Kašpar.

Celkové náklady na vybudování lávky včetně přístupové komunikace se pohybují kolem 4,3 milionu korun. „Pro železnici je důležité, že došlo ke zrušení jednoho přejezdu přes železniční koridorovou trať. Je to jen drobný příspěvek k zajištění bezpečnosti železniční dopravy, ideálem je odstranit zejména na koridorových tratích všechny úrovňové přejezdy a přechody,“ dodal Halla.

Autor: Antonín Hříbal

30.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vánoční písně zněly v Chodové Plané
12

FOTO: Vánoční písně zněly v Chodové Plané

Videosouhrn Deníku – 16.–17. prosince 2017

Formanova zdravice po 50 letech a heroinoví Makedonci: nejlepší videa víkendu

Vánoční besídku pořádali ve stáji mezi koňmi

Kladruby – Zazpívat, zarecitovat a strávit pěknou předvánoční chvíli se svými čtyřnohými přáteli přišli děti a koňáci, kteří pravidelně navštěvují Pony farmu v Kladrubech Pozorce.

Meteorologové varují: Řidiči a chodci, pozor na náledí!

Západní Čechy - Meteorologové varují před tvorbou náledí během noci na pondělí.

Stezka do Plané už svítí

Planá, Chodová Planá – Po několika letech úsilí začalo svítit veřejné osvětlení na cyklistické stezce spojující město Planá s městysem Chodová Planá.

FOTO: Lidový soubor MLS vystoupil v černošínském kostele

Černošín - V páteční podvečer 15. prosince se v černošínském kostele konal Vánoční koncert, ve kterém vystupovaly děti z černošínské základní školy pod vedením Nadi Pézlové a Jiřiny Ilyas, pak Píšťalky Dany Steinerové a o závěr hudebního večera se postaral plzeňský malý lidový soubor MLS pod vedením Miroslava Šimandla.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT