Zavedení kontrol na hranicích s Německem v pondělí řádně zkomplikovalo dopravu na hraničních přechodek k našemu západnímu sousedovi, kolona na Rozvadově byla v pondělí dlouhá až dvacet kilometrů. V úterý ráno se situace opakuje, ale ne v takovém rozsahu. "Kolona na Rozvadově má asi pět kilometrů," uvedla v úterý ráno mluvčí policie Pavla Burešová. "Jinde je bez potíží," dodala.

Hodiny v koloně, další hodiny čekání na test. Někteří řidiči to vzdali

Hasiči vaří řidičům čaj

V pondělí večer přistavili tachovští hasiči na žádost krajského úřadu na hraniční přechod v Rozvadově kontejner. "Díky tomu mají lidé čekající v chladném počasí na odběry možnost dát si teplý čaj. Toho jsme za noc navařili přes tisíc šálků. Na místě zůstaneme tak dlouho, dokud to bude potřeba," uvedl mluvčí hasičů Petr Poncar.

Německé spolkové země Sasko a Bavorsko by měly v úterý upřesnit pravidla, která budou platit pro české pendlery. Německo zařadilo Českou republiku na seznam zemí s vysokým výskytem mutací koronaviru a v neděli obnovilo stálé hraniční kontroly, které pendlerům zkomplikovaly či dokonce znemožnily dojíždět za prací.

Potvrzení o nepostradatelnosti

Bavorské okresní úřady musejí nejpozději v úterý upřesnit, jaké profese pendlerů považují za nezbytné. Vycházejí přitom ze žádostí jednotlivých zaměstnavatelů. Ve středu už budou muset čeští pendleři při kontrolách na hranicích spolu spolu s negativním testem na koronavirus předkládat i potvrzení o své nepostradatelnosti.

O epidemické situaci bude v úterý jednat také saská vláda premiéra Michaela Kretschmera. Na tiskové konferenci, která je plánovaná na 13:00, by mohlo Sasko oznámit rozšíření výjimek pro české pendlery.

Kolony kamionů na dálnici D5. Fotografie těsně před bývalým dálničním hraničním přechodem Rozvadov.
OBRAZEM: Povinné testy na covid zablokovaly v pondělí Rozvadov

Prozatím Sasko pouští do země jen zdravotníky, pečovatele a pracovníky v zemědělství, zejména v živočišné výrobě. Saská pobočka odborové centrály DGB ale v neděli vyzvala vládu v Drážďanech, aby českým pendlerům rozšířila výjimku po vzoru Bavorska. O situaci na česko-saské hranici by měl na tiskové konferenci hovořit mimo jiné ministr vnitra Roland Wöller.