Bude mít výkon 30 MW a vyžádá si investici 2,5 až 2,7 miliardy korun. Informoval o tom starosta Kostelce František Trhlík.
Obří solární zdroj má začít dodávat do sítě elektřinu na přelomu roku 2010 a 2011. „Stavební povolení vydá stavební úřad ve Stříbře do poloviny dubna,“ dodal Trhlík.

Pozemky u dálnice D5 patří z jedné šestiny Kostelci, dále 13 fyzickým a jedné právnické osobě. Téměř všichni už na ně podepsali smlouvu o budoucí smlouvě kupní. Peníze z prodeje budou dostávat postupně, poslední získají po ukončení územního a stavebního řízení. Pozemky a povolení připravuje pražský developer, stavět bude nově založená firma FVE Kostelec–Ost〜rov, s. r. o., kterou vlastní německý investor. Dříve zemědělské plochy jsou většinou nevyužívané.

Zisk z pozemků podpoří rozvoj Kostelce. Už v dubnu začne obec budovat za 16 milionů korun nástavbu mateřské školy, rozšíří kuchyni na vývařovnu pro sto strávníků a vznikne i volnočasové centrum pro mladé. Investici podpoří 15 miliony korun evropský program ROP.
Příští měsíc začne obec za 12 až 13 milionů korun rekonstruovat bývalou faru na centrum turistického ruchu. Kromě 40 lůžek tam vznikne informační centrum a fitcentrum. Na deset milionů korun přijde rekonstrukce kulturního domu. Kostelec je dále připraven na budování nástaveb na šesti domech, kde má vyrůst za 40 milionů korun 18 bytů. Obec s 550 obyvateli ještě připravuje 19 pozemků pro rodinné domky.

Dosud největší solární park v Plzeňském kraji je ve Stříbře s výkonem 13,6 megawattu, dvojkou jsou Strašice s třemi megawatty. Po 2,5 MW mají Hostouň na Domažlicku a Černošín na Tachovsku, 2,3 MW disponují Kvíčovice na Domažlicku a Rozvadov na Tachovsku.

Čtěte také:

Elektrárny se zastupitelům nelíbí

Fotovoltaické elektrárny nás připravují o kvalitní ornici

Sluneční elektrárny budí rozporuplné názory obyvatel

Jaký je váš názor na stavbu obřích fotovoltaických elektráren? Jde o ekologické projekty nebo jen o zisk obcím, majitelům pozemků a investorů? Jsou tyto elektrárny prokletím či investicí do přírody a budoucnosti? Vaše názory pište na antonin.hribal@denik.cz nebo se připojte do diskuze pod článkem.