V pátek večer jsme navštívili první dva plánské okrsky v Základní škole Na Valech. Obě komise se shodly, že v pátek odvolilo zhruba dvacet procent voličů. Nejvíce občanů prý přišlo po druhé hodině, kdy komunální volby začaly. „Nestalo se ani nic zajímavého, lidé chodí, v rychlosti odvolí a zase odejdou,“ řekl nám jeden z členů komise. Na otázku, kdo je nejstarším voličem v jejich okrsku, nám odpověděl, že jde o muže narozeného už v roce 1921. Do prvního volebního okrsku spadají zejména občané bydlící v plánských osadách (Zliv, Týnec, Vysoké a Dolní Sedliště atd. pozn. red.)

Jiná situace nebyla ani ve „dvojce“. „Je to jako všude. Lidu moc nechodí,“ řekla nám členka komise. Jméno si však nepřála zveřejnit. „Na arších máme zaškrtnuto jen pár lidí, a to je večer,“ dodala.

Účast nebyla nijak oslnivá ani ve třetím okrsku v budově městského úřadu. Tam zaznamenali za oba dva dny přibližně jedenačtyřice­tiprocentní ú­čast.

Nejinak tomu bylo i v pátém volebním okrsku na Základní škole na Náměstí Svobody. „Nebojte, krev tu neteče. Je tu klid,“ zasmála se členka komise. „Ale účast je opravdu nízká,“ doplnila.

Členové komisí musí sedět za stoly čtrnáct hodin. Za tu dobu si toho prý stihnou hodně říci. Říkají ale, že o politice se vůbec nebaví.

Na jejich stolech můžeme najít různé laskominy a když jsme vešli do volebních místností, ucítili jsme i čerstvou kávu. Pohodu členové doplňují luštěním křížovek nebo četbou.