VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Učiliště v Plané vychovává odborníky ve svých profesích

Planá – Střední odborné učiliště v Plané se představuje.

28.11.2011 6
SDÍLEJ:

TAKTO zachytil redakční objektiv DEn otevřených dveří ve Středním odborném učilišti Planá. Foto: DENÍK/Václav Šimek

Veřejnosti nejen z Tachovska se v minulém týdnu prezentovalo Střední odborné učiliště v Plané. To pořádalo již tradiční akci nazvanou Den otevřených dveří.

„Veřejnosti i budoucím žákům se představujeme pravidelně. Děti i jejich rodiče si při té příležitosti mohli projít celou budovu školy. V různých učebnách se představily naše jednotlivé obory,” uvedla ředitelka školy Sylva Kapolková.

Žáci se v této škole mohou vzdělávat v sedmi učebních oborech. V jednom z nich lze pokračovat dále v maturitním studiu. Škola také nabízí jeden obor nástavbového studia. V učilišti tak mohou získat vzdělání budoucí ošetřovatelé, pečovatelé, kuchaři, truhláři, zedníci, malíři a natěrači a v neposlední řadě i šičky.

Josef Kadeřábek zasedá do zdejších školních lavic už druhým rokem. „Učím se v oboru provoz služeb. Vybral jsem si ho, protože mě baví vaření a šití. Mám k tomu vztah. Dokonce mám i doma šicí stroje. Až dokončím učení v oboru, určitě bych chtěl absolvovat ještě nástavbu. Poté bych se chtěl věnovat gastronomii, zaměřit se na vaření. Možná bych v si v budoucnu mohl otevřít i vlastní restauraci,” řekl učeň. Vaření je koníčkem i pro jeho spolužačku Lucii Novákovou. „Vaření mě opravdu baví. Doma vařím už od třinácti let. Ráda připravuji rozličná jídla. Co ale budu dělat až ukončím školu, ještě nevím,” řekla nám žákyně druhého ročníku.

Obor ošetřovatel studují v plánském učilišti také Barbora Svobodová a Iveta Štruncová. Obě mohou po vyučení nalézt práci v nemocnicích nebo v domech s pečovatelskou službou. „Učíme se jak pomáhat pacientům. Například dělat převazy, měřit krevní tlak a podobně. Obor ošetřovatel se mi líbí více, než pečovatel. Tam se učí uklízet, vařit, nebo šít. Já osobně až skončím, chtěla bych pracovat ve zdejší nemocnici nebo domově pro seniory,” podělila se s námi o své plány Barbora Svobodová.

Obor malíř lakýrník navštěvuje Vilém Pešta. Také on je právě ve druhém ročníku. Do lavic tohoto učiliště ho přivedl zájem o malování. Při naší návštěvě školy právě překresloval pomocí zvětšovací mřížky vzor z malého papírku na velký. „Rád si maluji, třeba i doma když mám chvíli čas. Jednou bych si chtěl založit vlastní malířskou firmu,” dodal Vilém Pešta.

Šikovných žáků má škola hodně. Nikdy to ale není dost. Také zde za posledních několik let pocítili všeobecný pokles zájmu o učňovské obory. „Tak trochu nás mrzí, že se v poslední době musíme potýkat s úbytkem žáků. V letošním roce u nás studují téměř tři stovky učňů a studentů. Stále je největší zájem o obor kuchař. Pryč jsou ale doby, kdy se na něj hlásilo zhruba třikrát více uchazečů, než jsme mohli přijmout. Ale přesto se nám daří každoročně naplnit jednu třídu,” dodala ředitelka Sylva Kapolková.

Řemeslo má zlaté dno, ví děti z plánské školy

Nejen učením je živ člověk. Tak by se dalo parafrázovat jedno staré pořekadlo. To platí také ve Středním odborném učilišti v Plané. Děti navštěvující tuto školu mají ideální podmínky, aby mohli rozvíjet své schopnosti a zdokonalovat dovednosti. Díky různým soutěžím mohou také zdejší učňové prezentovat to, co se ve škole naučili.

„Po úspěšném uzavření prvního pololetí čeká naše žáky několik soutěží. Je to například Krušovické čepování, Řemeslo má zlaté dno, to se týká se žákyň šití prádla a žáků stavebních oborů, truhlářské práce, zednické práce a malířské a natěračské práce. Další ze soutěží je Plzeňský korbel, Zámecký rendlík v Hostouni, Machři roku v Olomouci, Malíři roku v Ostravě,” uvedla Deníku ředitelka škola Sylva Kapolková.

Stalo se již tradicí, škola plánuje Velikonoční prodejní výstavku. Bude tomu tak i v příštím roce. Další výrobky ručních prací pro pokročilé budou v průběhu příštího jara ke zhlédnutí v Chodové Plané a Drmoulu.

Tak jako každá škola i Střední odborné učiliště Planá má zájem žáky učit poznávat region. Od počátku školního roku zdejší pedagogové ve spolupráci s učiteli odborného výcviku připravili a v nejbližší době také chystají několik zajímavých odborných a vzdělávacích akcí. „Již v září třída nástavbového studia podnikání navštívila Interaktivní muzeum Techmania v areálu Škoda Plzeň a následně si žáci odpočinuli ve zdejší zoologické zahradě. Pro všechny to byl jistě pěkný zážitek,” řekla Deníku ředitelka školy Sylva Kapolková.

Protože chce škola její žáky především odborně vést, vydaly se třídy oborů kuchařské práce, pečovatelské práce a provoz služeb na veletrh cestovního ruchu nazvaný ITEP Plzeň. Učitelé i děti zhlédli ukázky tradičních řemesel i ochutnali regionální speciality. Zpestřením programu byla soutěž Vaříme s regionální potravinou.

V rámci odborného výcviku se učňové vydali do PROFI Centra Plzeň. Je to prodejna specializující se na šicí a stříhací techniku. Žáci měli možnost sami si vyzkoušet jednotlivé typy šicích strojů. Nejvíce je zaujal špičkový poloprofesionální vyšívací automat s LCD displejem. Exkurze byla zajímavá a pro žáky měla velký přínos.

„S nastávajícími chladnými dny jsme se vydali za teplem. Navštívili jsme elektrárnu a teplárnu Tisová u Sokolova. Pracovníci Českých energetických závodů se nám velmi ochotně věnovali a podrobně nás seznámili s provozem. Byli jsme příjemně překvapeni čistotou, která v elektrárně a teplárně Tisová vládne,” dodala závěrem ředitelka Kapolková.

Studenti pravidelně připravují Mikulášskou nadílku

Mikulášskou nadílkou pečují žáci a studenti Středního odborného učiliště v Plané také o ty nejmenší v plánských mateřských školách. Žáci se účastní mimo jiné i Vánočního čaje v Dětském domově Čtyřlístek Planá. Zde mají možnost některé spolužáky vidět jinýma očima, než jakýma je vídají při výuce. Pravidelně navštěvují Ústav sociální péče v Milířích a neformálně se před vánočními svátky setkají žáci s klienty tohoto ústavu.

Škola zve veřejnost na Vánoční prodejní výstavu

Plánské odborné učiliště má bezpočet aktivit. Ty neutichají ani v předvánočním čase. Další akcí, kterou škola pořádá, bude vánoční prodejní výstava ve vestibulu Městského úřadu Planá. Škola srdečně všechny zve ve dnech 20. až 21.prosince.

Výrobky pro všechny koupěchtivé zájemce už žáci pilně připravují. Veřejnost může ochutnat cukroví, bude zaručeně čerstvé. Zakoupit lze i drobné dárky pod vánoční stromeček.

Brzy se vydají za hranice snů

Aby také objevovali Evropu, vydají se děti z plánského učiliště v polovině dubna do italských Benátek. Navštíví města Ferrara, Bologna a Verona (místo, kde Romeo vyznával lásku Julii). Neopomenou se zastavit v expozicích muzeí Ferrari, Lamborghini a Ducati. To určitě potěší děvčata a kluky, kteří fandí rychlým strojům. Žáci se už prý na tento báječný výlet velice těší.

Žáci se chystají na lyžařský výcvik i návštěvu bazénu

Planá – Nejen o duši svých žáků pečuje plánské odborné učiliště. Vedení školy se řídí heslem Ve zdravém těle zdravý duch, a proto připravilo pro své žáky hned několik zajímavých sportovních akcí.

Tou první je předvánoční týdenní pobyt v italském horském zimním středisku Bormio v Itálii.

Ten, kdo se s hůlkami a lyžemi příliš nekamarádí, se může se školou vydat do německého Weidenu. Škola totiž připravila předvánoční koupání v tamním bazénu. Výlet k západním sousedům je spojen s návštěvou tamních předvánočních trhů.

Autor: Václav Šimek

28.11.2011 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rozkvetlé třešně u Těchlovic.
12

Síla přírody: ohořelé větve rozkvetly

Pavel Vrba

Vrba: Máme co napravovat

Asistenční pes s vámi nesmí, slyšela vozíčkářka v obchodu

Plzeň - Personál prodejny a ostraha zákaz vstupu popřely.

I v komunistické baště vyhrálo Babišovo ANO

Horní Kozolupy – Jako jediná strana v celém okrese dokázala KSČM v parlamentních volbách v roce 2013 získat přes padesát procent hlasů. Konkrétně 50,84%. Komunisté vůbec měli ve všech volbách v této obci na růžích ustláno.

Hubník: Škoda první půle

Lugano (od zvláštního zpravodaje deníku) – Utkáním proti Luganu naskočil znovu do mužstva po dlouhé pauze zaviněné vleklým zraněním. Svůj návrat si ale kapitán Viktorie Roman Hubník představoval určitě jinak. Jeho tým prohrál v Luganu 2:3 a ani on sám neměl svůj den.

V uličkách Tachova vyhrál Tomáš Jaša

Tachov – Více než 150 běžců v několika věkových kategoriích přilákal tradiční říjnový Večerní běh Tachovem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení